Բայդենը հայտնել է Իսրայել-ՀԱՄԱՍ գործարքի մանրամասները
Միացյալ Նահանգները կմասնակցի պատանդների ազատ արձակման գործընթացին՝ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի համաձայնագրի շրջանակներում, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը։
«Այս գործարքի տարրերը հիմնված են այս տարվա մայիսին իմ կողմից ներկայացված առաջարկի վրա, որը հավանության է արժանացել աշխարհի երկրների և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ճնշող մեծամասնության կողմից։ Համաձայնագիրը ներառում է երեք փուլ։ Առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ։ Այն պահանջում է ամբողջական հրադադար, իսրայելական զորքերի դուրսբերում Գազայի բոլոր բնակեցված շրջաններից և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող մի շարք պատանդների ազատում, այդ թվում՝ կանանց, ծերերի և վիրավորների։ Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ այս փուլում պատանդների ազատ արձակմանը կմասնակցեն նաև ամերիկացիները»,- ասել է Բայդենը։
ԱՄՆ նախագահը նաև ընդգծել է, որ առաջին փուլի շրջանակներում պաղեստինցիները կկարողանան վերադառնալ իրենց տներ, և հումանիտար օգնությունը կսկսի հոսել տարածաշրջան։
«Առաջիկա վեց շաբաթվա ընթացքում Իսրայելը բանակցություններ կվարի երկրորդ փուլին նախապատրաստվելու համար, որը պետք է հանգեցնի պատերազմի վերջնական ավարտին: Կան մի քանի մանրամասներ, որոնք պետք է մշակվեն՝ առաջին փուլից երկրորդին անցնելու համար: Պլանը նախատեսում է, որ եթե բանակցությունները տևեն ավելի քան վեց շաբաթ, հրադադարն ուժի մեջ կմնա մինչև բանակցությունների ավարտը, ես բանակցություններ եմ վարել Քուվեյթի էմիրի և Եգիպտոսի նախագահի հետ, և մենք պայմանավորվել ենք պահպանել բանակցային գործընթացն այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է:
Երկրորդ փուլը ներառում է մնացած պատանդների, այդ թվում՝ տղամարդ զինվորների փոխանակումն ու ազատումը։ Միաժամանակ, իսրայելական բոլոր ուժերը դուրս կգան Գազայից։ Այդ պահին ժամանակավոր զինադադարը կդառնա մշտական»,- նշել է նախագահը։
Բայդենը հավելել է, որ երրորդ փուլը կներառի զոհված պատանդների աճյունները նրանց ընտանիքներին վերադարձնելու, ինչպես նաև Գազայի հատվածի վերականգնման հսկայական ծրագրի մեկնարկը։

Biden disclosed the details of the Israel-Hamas deal
The United States will participate in the release of hostages within the framework of the ceasefire agreement between Israel and Hamas, US President Joe Biden announced during a briefing.
"The elements of this deal are based on the proposal I presented in May of this year, which the vast majority of the countries of the world and the UN Security Council approved. The agreement includes three stages. The first phase will last six weeks. It demands a full ceasefire, the withdrawal of Israeli forces from all populated areas of Gaza, and the release of several hostages held by Hamas, including women, the elderly, and the wounded. I can proudly say that at this stage, the Americans will also participate in the release of the hostages," said Biden.
The US president also emphasized that within the framework of the first phase, Palestinians will be able to return to their homes, and humanitarian aid will begin to flow to the region.
"In the next six weeks, Israel will hold talks in preparation for the second phase, which should lead to the end of the war. Several details must be worked out to move from the first phase to the second. The plan is that if the talks last more than six weeks, The ceasefire will remain in force until the negotiations are completed. I have held discussions with the Emir of Kuwait and the President of Egypt, and we have agreed to maintain the negotiation process until as needed.
The second phase involves the exchange and release of the remaining hostages, including male soldiers. At the same time, all Israeli forces will withdraw from Gaza. At that moment, the temporary truce will become permanent," the president noted.
Biden added that the third phase will include the return of the remains of the dead hostages to their families, as well as the launch of a vast plan to rebuild the Gaza Strip.