«Իրանը սկզբունքորեն դեմ չէ Թրամփի վարչակազմի հետ երկխոսությանը»․ Փեզեշկիան
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանը NBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իրենք սկզբունքորեն բաց են Թրամփի վարչակազմի հետ երկխոսության համար, սակայն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը նախկինում չի կատարել իր պարտավորությունները և շարունակել է փորձել տապալել Իրանի կառավարությունը։
Նա պնդել է, որ Իրանը կասկածում է երկխոսության արդյունավետությանը՝ պատճառաբանելով, որ «երկխոսությունները հաճախ օգտագործվում են Իրանի կառավարությունը տապալելու նպատակով»։
Փեզեշկյանը նշել է, որ Իրանը չի ձգտում պատերազմ սկսել, սակայն պատրաստ է պաշտպանել իրեն, եթե միջուկային օբյեկտները հարձակման ենթարկվեն։ «Մենք չենք վախենում պատերազմից, բայց նաև չենք ձգտում դրան։ Հույս ունեմ, որ դա տեղի չի ունենա, քանի որ նման իրավիճակը վնաս կհասցնի բոլոր կողմերին, ոչ միայն մեզ»,- ասել է նա։
Փեզեշկյանն հերքել է ԱՄՆ-ի պնդումները, թե Իրանը ձգտում է ստեղծել միջուկային ռումբ։ «Դա ճիշտ չէ։ Մեզ մեղադրում են պարզապես պատրվակ ստեղծելու համար»,- նշել է նա։
Իրանի նախագահը հերքել է, որ երկրի դիրքերը թուլացել են տարածաշրջանում, չնայած Հեզբոլլահի, ՀԱՄԱՍ-ի և Ասադի ռեժիմի նկատմամբ վերջին հարվածներին։ «Մենք նախորդ տարվա համեմատ ավելի համակարգված և վճռական ենք գործում։ Մեր երկրի անվտանգության համակարգը դարձել է ավելի հուսալի»,- ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք Իրանը կարող է դեր ունենալ Գազայում հրադադարի համաձայնագրի կնքման գործում, Փեզեշկյանն ասել է. «Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն տիրի»։

"Iran is not against dialogue with the Trump administration." Pezeshkia
Iran's President Masoud Pezeshkian stated in an interview with NBC that they are, in principle, open to dialogue with the Trump administration but emphasized that the United States has not fulfilled its obligations in the past and has continued to try to overthrow the Iranian government.
He claimed that Iran doubts the effectiveness of the dialogue, arguing that "dialogues are often used to overthrow the Iranian government."
Pezeshkyan noted that Iran does not seek to start a war but is ready to defend itself if its nuclear facilities are attacked. "We are not afraid of war but do not aspire to it. I hope this will not happen because such a situation will harm all parties, not only us," he said.
Pezeshkyan denied the claims of the USA that Iran was trying to create a nuclear bomb. "That is not true. They accuse us of just creating an excuse," he said.
The Iranian president has denied that the country's position in the region has weakened despite recent strikes against Hezbollah, Hamas, and the Assad regime. "Compared to last year, we act more systematically and decisively. The security system of our country has become more reliable," he said.
When asked whether Iran could help sign a cease-fire agreement in Gaza, Pezeshkyan said, "We are doing everything to ensure peace in the region."