Բայդենը Կուբային հանել է ահաբեկչությանն աջակցող պետությունների ցանկից
Դա տեղի է ունեցել նախագահի պաշտոնից նրա հեռանալուց մի քանի օր առաջ։ Չորս տարի առաջ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռանալուց մի քանի օր առաջ Կուբային վերադարձրել էր այս ցուցակ:
Կուբան, ի պատասխան Վաշինգտոնի հետ պայմանավորվածության, խոստացել է ազատ արձակել 553 բանտարկյալի։ ԱՄՆ-ն ենթադրում է, որ նրանց թվում կլինեն չորս տարի առաջ բողոքի ակցիաներին մասնակցելու համար դատապարտվածները։
Բայդենի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է Սպիտակ տան կայքում, ասվում է, որ Կուբայի իշխանությունները վերջին կես տարում ոչ մի կերպ չեն աջակցել միջազգային ահաբեկչությանը և հավաստիացնում են, որ չեն պատրաստվում այսուհետ ևս դա անել:

Biden removed Cuba from the list of states that support terrorism
It happened a few days before he left the post of president. Four years ago, President Donald Trump put Cuba back on the list just days before he left.
In response to the agreement with Washington, Cuba promised to release 553 prisoners. The USA assumes that among them will be those convicted for participating in protests four years ago.
In the statement Biden published on the website of the White House, he said that the Cuban authorities have not supported international terrorism in any way in the last six months and assured that they are not going to do it again.