«Հայաստանի և ԱՄՆ-ի գործընկերությունը չպետք է անվտանգության սպառնալիքներ ստեղծի». ՀԱՊԿ քարտուղար
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերության բնույթին և հեռանկարներին գնահատական տալու համար անհրաժեշտ է ծանոթանալ համապատասխան փաստաթղթերին։ Այս մասին հայտարարել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը NEWS.ru-ի հետ զրույցում:
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ Վաշինգտոնի հետ նման գործընկերության հաստատումը Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շրջանակներում:
«Սակայն երկու կողմերի համար էլ այստեղ կարևոր է ելնել հավասար և անբաժանելի անվտանգության սկզբունքից, այսինքն՝ այդ գործընկերությունը չպետք է անվտանգության սպառնալիքներ ստեղծի այլ պետությունների և միջազգային միավորումների համար»,- ընդգծել է գլխավոր քարտուղարը։

Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов заявил, что для оценки характера и перспектив стратегического партнерства между Арменией и США необходимо ознакомиться с соответствующими документами. Об этом он сказал в интервью NEWS.ru.
Тасмагамбетов подчеркнул, что такое сотрудничество с Вашингтоном является суверенным правом Армении и укладывается в рамки развития двусторонних отношений.
«Однако важно, чтобы это сотрудничество основывалось на принципах равной и неделимой безопасности. То есть такое партнерство не должно создавать угроз безопасности для других государств или международных объединений», — отметил генеральный секретарь ОДКБ.