Հարավային Կորեայի նախագահին ձերբակալել են
Հարավային Կորեայում երկրորդ փորձից հաջողվել է ձերբակալել երկրի նախագահ Յուն Սոկ Յոլին, ում խորհրդարանը դեկտեմբերին իմփիչմենտ էր հայտարարել՝ ռազմական դրություն մտցնելու փորձի համար: Նախագահը հայտարարել է, որ ինքնակամ համաձայնել է ներկայանալ հարցաքննության:
Սա աննախադեպ է Հարավային Կորեայի պատմության մեջ․ առաջին անգամ ձերբակալվում է գործող, թեև լիազորություններից ժամանակավորապես զրկված, նախագահ:
Երկարաժամկետ դիմադրությունից հետո, որն այս անգամ նույնպես տևեց ժամեր (ինչպես առաջին փորձի ժամանակ՝ 12 օր առաջ), իրավապահներին հաջողվեց Յունին տեղափոխել Կոռուպցիայի քննության բյուրո՝ հարցաքննության:
Հարցաքննությունից առաջ Յուն Սոկ Յոլը հրապարակել է կարճ տեսաուղերձ, որտեղ նշել է, որ իր ձերբակալությունն ապօրինի է, սակայն որոշել է համագործակցել, որպեսզի խուսափի արյունահեղությունից.
«Թեև այս գործը ապօրինի է, ես որոշեցի ներկայանալ Կոռուպցիայի քննության բյուրո, որպեսզի կանխեմ ավելորդ արյունահեղությունը: Բայց դա չի նշանակում, որ ես համաձայն եմ նրանց կողմից գործի բացման հետ»,- ասել է նա:
Յունը նաև ընդգծել է, որ երկրում խախտվում է իրավունքի գերակայության սկզբունքը, և թե՛ գործի քննության մեջ ներգրավված մարմինները, թե՛ դատարանը, որը տրամադրել է ձերբակալման հրամանը, գործելու իրավունք չեն ունեցել:

The president of South Korea was arrested
In South Korea, the country's president, Yoon Seok-yeol, who the parliament impeached in December for trying to introduce martial law, has been arrested in a second attempt.
This is unprecedented in the history of South Korea. For the first time, a sitting, albeit temporarily deposed, president is arrested.
After a prolonged resistance, this time lasting hours (as in the first attempt 12 days earlier), law enforcement managed to take Yun to the Corruption Investigation Bureau for questioning.
Before the interrogation, Yoon Seok Yeol released a short video message in which he stated that his arrest was illegal but decided to cooperate to avoid bloodshed.
"Although this case is illegal, I decided to appear before the Corruption Investigation Bureau to prevent unnecessary bloodshed. But that doesn't mean I agree with their opening of the case," he said.
Yoon also emphasized that the rule of law is being violated in the country, and the authorities involved in the investigation and the court that issued the arrest warrant were not authorized to act.