Ուելսի արքայադուստրը հայտնել է ռեմիսիայի մասին
Ուելսի արքայադուստր Կատերին Միդլթոնը հայտնել է, որ իր մոտ սկսել է ռեմիսիա։ Այս մասին նա գրել է սոցիալական ցանցերում՝ այցելելով Մարսդենի թագավորական հիվանդանոց, որտեղ անցել էր բուժում․ հայտնում է BBC-ն։
Իր հրապարակման մեջ Կատերինը նշել է, որ դեռ «կենտրոնացած է ապաքինման վրա»։
«Ինչպես բոլոր նրանց, ովքեր բախվել են «քաղցկեղ» ախտորոշմանը, ինձ նույնպես ժամանակ է պետք, որպեսզի հարմարվեմ նոր նորմալ կյանքին։ Այնուամենայնիվ, ես անհամբերությամբ սպասում եմ ակտիվ և հագեցած տարուն», – գրել է արքայադուստրը՝ ստորագրելով գրառումը «Կ» տառով։
Ուելսի արքայադստեր առողջական խնդիրների մասին առաջին անգամ հայտնի դարձավ մեկ տարի առաջ, երբ նրա մոտ իրականացվեց որովայնի վիրահատություն։ 2024 թվականի մարտին Կատերինը հրապարակայնորեն պատմեց իր ախտորոշման մասին։ Վեց ամիս անց՝ սեպտեմբերին, նա հայտարարեց, որ ավարտել է քիմիաթերապիայի կուրսը և հավելեց, որ «այժմ ամեն ինչ կանի, որպեսզի այլևս չհիվանդանա քաղցկեղով»։
Բրիտանական Cancer Research UK բարեգործական կազմակերպության պարզաբանմամբ՝ «ռեմիսիա» տերմինը նշանակում է քաղցկեղային ուռուցքի տեսանելի նշանների բացակայություն բուժումից հետո։ Սակայն չարորակ ուռուցքները երբեմն կարող են կրկին հայտնվել, այդ պատճառով բժիշկներն օգտագործում են «ռեմիսիա» բառը՝ բուժումը լիովին հաջողված համարելու փոխարեն։

The Princess of Wales has reported remission
Princess of Wales Catherine Middleton announced that she has started remission. BBC reports that she wrote about this on social networks and visited the Royal Marsden Hospital, where she was treated.
In her post, Catherine noted that she is still "focused on recovery."
"Like everyone who has been diagnosed with cancer, I also need time to adjust to a new normal life. However, I look forward to an active and fulfilling year," the princess wrote, signing the note with "K."
The health problems of the Princess of Wales became known for the first time a year ago when she underwent abdominal surgery. In March 2024, Catherine publicly spoke about her diagnosis. Six months later, in September, she announced that he had completed a course of chemotherapy and added that "now I will do everything not to get cancer again."
According to the British charity Cancer Research UK, "remission" means the absence of visible signs of cancer after treatment. However, malignant tumors can sometimes reappear, which is why doctors use the word "remission" instead of considering the treatment entirely successful.