«Հայաստանն ու Ադրբեջանը գործնականում պայմանավորվել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ». Լավրով
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հվ․ Կովկասի երկրները պետք է իրենք բոլոր խնդիրները լուծեն իրենց անմիջական հարևանների հետ․
«Երբ հայտարարում են, որ ԵՄ առաքելությունն ապահովելու է անվտանգությունը Հայաստանի Սյունիքի մարզում, դա այնքան էլ հասկանալի չէ ինձ համար»,- նշել է նա։
Ըստ նախարարի՝ հարավկովկասյան երկրների և նրանց հարևանների միջև խնդիրը կարգավորելու համար աջակցվեց «3+3» մեխանիզմի ստեղծման նախաձեռնությունը։
«Ինձ թվում է՝ սա ավելի արդյունավետ ձևաչափ է։ Հիմա, կարծես, Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն գործնականում պայմանավորվել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Հասկանալի է, որ մնացած երկու հարցերը դժվար է ինչ-որ կերպ շրջանցել։ Պետք է որոշել՝ կա՛մ այո, կա՛մ ոչ։ Եվ անմիջապես Եվրամիությունը հայտարարեց՝ մենք հիմա կգանք, կօգնենք։ Սա Հայաստանի և Ադրբեջանի սուվերեն որոշումն է՝ որտեղ և երբ կնքել պայմանագիրը»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что страны Южного Кавказа должны решать свои проблемы напрямую с соседними государствами.
«Когда заявляют, что миссия ЕС будет обеспечивать безопасность в Сюникской области Армении, это мне не совсем понятно», — отметил он.
По словам Лаврова, для урегулирования вопросов между странами Южного Кавказа и их соседями была поддержана инициатива создания механизма «3+3».
«Мне кажется, это более эффективный формат. Сейчас, как видно, Армения и Азербайджан практически договорились о мирном договоре. Понятно, что два оставшихся вопроса сложно обойти. Нужно определиться: либо да, либо нет. И тут же Евросоюз заявил: мы сейчас придем, поможем. Это суверенное решение Армении и Азербайджана — где и когда подписывать договор», — заявил глава МИД РФ.