«Սև արկղերը» շատ հետաքրքիր տեղեկություններ են հաղորդում». Լավրով
«Ես բարձր եմ գնահատում ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները։ Նախագահները մշտական կապի մեջ են։ Մենք վստահելի հարաբերություններ ունենք։ Երկու երկրների միջև որևէ հարց չկա»․ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր կայացած ամենամյա ասուլիսի ժամանակ:
ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Մոսկվան և Բաքուն կարող են լուծել ցանկացած հարց, այդ թվում՝ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում «սխալմամբ խոցված» ռուսական ուղղաթիռին և ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանմանը վերաբերող հարցերը:
Լավրովը լրագրողներին կոչ է արել սպասել ԱԶԱԼ-ի ինքնաթիռի աղետի հետաքննության արդյունքներին և տեղեկություններ չտարածել ողբերգության մասին: Նրա խոսքով՝ այդ տվյալները փաստացի չեն հաստատվում «սև արկղերի» վերծանման արդյունքում։
««Սև արկղերը» շատ հետաքրքիր տեղեկություններ են հաղորդում: Կարևոր է սպասել հետաքննության ավարտին, իսկ «սև արկղի» տվյալները չեն հաստատում այժմ շրջանառվող վարկածներից շատերը»,- ասել է Լավրովը։

«Чёрные ящики» предоставляют очень интересные данные. Лавров
«Я высоко ценю российско-азербайджанские отношения. Президенты находятся в постоянном контакте. У нас доверительные отношения. Между двумя странами нет никаких нерешённых вопросов», — заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на ежегодной пресс-конференции.
Глава МИД РФ отметил, что Москва и Баку способны решать любые вопросы, в том числе связанные с инцидентами времён второй карабахской войны, такими как случайное поражение российского вертолёта и крушение азербайджанского самолёта.
Лавров призвал журналистов дождаться результатов расследования крушения самолёта AZAL и воздержаться от распространения непроверенной информации. По его словам, данные, полученные с «чёрных ящиков», не подтверждают многие из циркулирующих версий:
«Чёрные ящики» предоставляют очень интересные данные. Важно дождаться завершения расследования, так как их информация не подтверждает большинство нынешних предположений», — подчеркнул Лавров.