Զելենսկին և Մակրոնը քննարկել են ֆրանսիական նախաձեռնությունը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույց է ունեցել իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ: Այս մասին հաղորդել է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Զելենսկին և Մակրոնը պայմանավորվել են հանդիպել մոտ ժամանակներս և «հանձնարարել են թիմերին՝ պլանավորել մի շարք շփումներ տարբեր մակարդակներում, որպեսզի համակարգեն գործընկերների հետ համատեղ քայլերը՝ արդար խաղաղության հասնելու և անվտանգության գործուն երաշխիքների մշակման համար»:
«Մասնավորապես, որպես հնարավոր տարբերակներից մեկն է Ուկրաինայում օտարերկրյա ռազմական կոնտինգենտ տեղակայելու ֆրանսիական նախաձեռնությունը, ինչպես նաև դրա իրականացման, ընդլայնման և այլ երկրների ներգրավման գործնական քայլերը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Zelensky and Macron discussed the French initiative
The press service of the President of Ukraine reported that Volodymyr Zelensky spoke by telephone with his French counterpart, Emmanuel Macron.
Zelensky and Macron agreed to meet soon and "instructed the teams to plan a series of contacts at different levels to coordinate joint steps with partners to achieve a just peace and develop effective security guarantees."
"In particular, one of the possible options is the French initiative to deploy a foreign military contingent in Ukraine, as well as the practical steps of its implementation, expansion, and involvement of other countries," the message states.