Կիևը Փհենյանին գերիների փոխանակման գործարք է առաջարկել
Ուկրաինայի նախագահը պատրաստ է գերեվարված հյուսիսկորեացի զինվորներին հանձնել Փհենյանին՝ Ռուսաստանում պահվող ուկրաինացի ռազմագերիներին վերադարձնելու դիմաց: Այս մասին Վլադիմիր Զելենսկին ասել է կիրակի երեկոյան տեսաուղերձում։
Հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը շաբաթ օրը հայտարարել է Կուրսկի շրջանում ԿԺԴՀ-ի երկու զինվորների գերեվարման մասին:
«Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը շարունակում է աշխատել Հյուսիսային Կորեայից ժամանած ռազմագերիների հետ։ Նրանցից մեկը ցանկություն է հայտնել մնալ Ուկրաինայում, իսկ երկրորդը՝ վերադառնալ Կորեա։ Եթե Կիմ Չեն Ընը գոնե հիշի իր այդ քաղաքացիների մասին և կարողանա փոխանակում կազմակերպել Ռուսաստանում պահվող մեր զինվորների հետ, մենք պատրաստ ենք հանձնել այդպիսի զինվորներին։ Անկասկած, հյուսիսկորեացի ռազմագերիներն ավելի շատ կլինեն»,-հայտարարել է Զելենսկին։

Президент Украины готов передать пленных северокорейских солдат Пхеньяну в обмен на возвращение удерживаемых в России украинских военнопленных, сообщил Владимир Зеленский в видеообращении в воскресенье вечером.
Заявление было сделано после того, как Служба безопасности Украины сообщила о захвате в субботу двух солдат КНДР в Курской области.
"Служба безопасности Украины продолжает работу с военнопленными из Северной Кореи. Один из них выразил желание остаться в Украине, а второй вернуться в Корею. Если Ким Чен Ын хотя бы вспомнит об этих своих гражданах и сможет организовать обмен с нашими солдатами, содержащимися в России, мы готовы сдать таких солдат. Несомненно, северокорейских военнопленных будет больше", - заявил Зеленский.