Կիևը Փհենյանին գերիների փոխանակման գործարք է առաջարկել
Ուկրաինայի նախագահը պատրաստ է գերեվարված հյուսիսկորեացի զինվորներին հանձնել Փհենյանին՝ Ռուսաստանում պահվող ուկրաինացի ռազմագերիներին վերադարձնելու դիմաց: Այս մասին Վլադիմիր Զելենսկին ասել է կիրակի երեկոյան տեսաուղերձում։
Հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը շաբաթ օրը հայտարարել է Կուրսկի շրջանում ԿԺԴՀ-ի երկու զինվորների գերեվարման մասին:
«Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը շարունակում է աշխատել Հյուսիսային Կորեայից ժամանած ռազմագերիների հետ։ Նրանցից մեկը ցանկություն է հայտնել մնալ Ուկրաինայում, իսկ երկրորդը՝ վերադառնալ Կորեա։ Եթե Կիմ Չեն Ընը գոնե հիշի իր այդ քաղաքացիների մասին և կարողանա փոխանակում կազմակերպել Ռուսաստանում պահվող մեր զինվորների հետ, մենք պատրաստ ենք հանձնել այդպիսի զինվորներին։ Անկասկած, հյուսիսկորեացի ռազմագերիներն ավելի շատ կլինեն»,-հայտարարել է Զելենսկին։

The President of Ukraine is ready to hand over captured North Korean soldiers to Pyongyang in exchange for the return of Ukrainian prisoners of war held in Russia, Volodymyr Zelensky said in a video message on Sunday evening.
The announcement came after the Security Service of Ukraine announced the capture of two DRC soldiers in the Kursk region on Saturday.
"The security service of Ukraine continues to work with prisoners of war from North Korea. One expressed his desire to stay in Ukraine, and the second to return to Korea. If Kim Jong-un at least remembers about those citizens of his and can organize an exchange with our soldiers kept in Russia, we are ready to hand over such soldiers. Undoubtedly, there will be more North Korean prisoners of war," said Zelensky.