Ուկրաինայի զինված ուժերը հյուսիսկորեացի երկու զինվորականի են գերի վերցրել. Զելենսկի
Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը Կուրսկի մարզում հյուսիսկորեացի երկու զինվորականի են գերի վերցրել:
«Մեր զինվորները Կուրսկի մարզում գերի են վերցրել Հյուսիսային Կորեայի զինվորներին։ Այս երկու զինվորները, չնայած ստացած վնասվածքներին, ողջ են մնացել և տեղափոխվել Կիև, որտեղ նրանք շփվում են SBU քննիչների հետ»,- գրել է Զելենսկին Telegram-ում։
«Խնդիրը հեշտ չէր. սովորաբար ռուսներն ու հյուսիսկորեացի մյուս զինվորականները վերջացնում են իրենց վիրավորներին և անում են ամեն ինչ, որպեսզի Ուկրաինայի դեմ պատերազմին մեկ այլ պետության՝ Հյուսիսային Կորեայի մասնակցության ապացույցներ չլինեն», - ասել է պետության ղեկավարը։
«Ինչպես բոլոր բանտարկյալները, այս երկու հյուսիսկորեացի զինվորներն էլ ստանում են անհրաժեշտ բժշկական օգնություն»,- ասել է նա։

Зеленский заявил о пленении двух северокорейских военных в Курской области
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что украинские военные взяли в плен двух военнослужащих из Северной Кореи в Курской области.
«Наши солдаты в Курской области взяли в плен северокорейских военных. Эти два солдата, несмотря на полученные ранения, выжили и были доставлены в Киев, где они сейчас общаются со следователями СБУ», — написал Зеленский в Telegram.
Он добавил: «Задача была непростой: обычно россияне и другие северокорейские военные ликвидируют своих раненых, делая всё возможное, чтобы не оставлять доказательств участия Северной Кореи в войне против Украины».
Зеленский также отметил: «Как и все пленные, эти двое северокорейских военнослужащих получают необходимую медицинскую помощь».