Ադրբեջանը դադարեցրել է գազի մատակարարումը Սերբիային
Ադրբեջանը Սերբիային տեղեկացրել է, որ ստիպված է դադարեցնել օրական 1,7 մլն խմ գազի մատակարարումը՝ Շահ Դենիզ հանքավայրում առկա խնդիրների պատճառով՝ հայտնել է Ալեքսանդար Վուչիչը:
«Ինչպես ասում են, վատ լուրը հազվադեպ է մենակ գալիս, հաջորդում է երկրորդը, հետո՝ երրորդը։ Մեր ադրբեջանցի եղբայրներից և ընկերներից ծանուցում ենք ստացել, որ Շահ Դենիզ հանքավայրում անհաղթահարելի դժվարությունների պատճառով օրական 1,7 մլն խմ գազի մատակարարումն այսօրվանից դադարեցվել է: Հաղորդագրության մեջ ասվում է` վստահություն և հստակություն չկա, թե որքան ժամանակ կպահանջվի մատակարարումների վերականգնման համար: Ես սա կթարգմանեմ սերբերեն մեր ժողովրդի համար. դա նշանակում է, որ այսօրվանից մենք կսկսենք ավելի ակտիվորեն ծախսել սեփական պահուստները»,- հայտարարել է Վուչիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Սերբիայի նախագահը հավելել է, որ չկա հստակություն, թե ինչքան է տևելու գազի մատակարարումների վերականգնումը:

Азербайджан приостановил поставки газа в Сербию
Азербайджан уведомил Сербию о вынужденной приостановке поставок 1,7 миллиона кубометров газа в сутки из-за проблем на месторождении Шах-Дениз. Об этом сообщил президент Сербии Александр Вучич.
«Как говорят, плохие новости редко приходят одни, за ними следуют вторая и третья. Мы получили уведомление от наших азербайджанских братьев и друзей, что из-за непреодолимых трудностей на месторождении Шах-Дениз ежедневная поставка 1,7 миллиона кубометров газа с сегодняшнего дня прекращена. В уведомлении говорится, что нет уверенности и ясности в том, сколько времени потребуется для восстановления поставок. Для нашего народа это означает, что с сегодняшнего дня мы начнем активнее расходовать собственные запасы», — заявил Вучич на пресс-конференции.
Президент Сербии добавил, что пока нет ясности, сколько времени потребуется для восстановления поставок газа.