Իրանցի բարձրաստիճան գեներալը Ռուսաստանին մեղադրել է Սիրիայում իրենց մոլորեցնելու մեջ
Իրանցի գեներալ Բեհրուզ Էսբաթին Ռուսաստանին մեղադրել է խաբեության և Սիրիայում թույլ տված լուրջ սխալների համար: Նրա ելույթի ձայնագրության մեջ, որը մեջբերվել է The New York Times-ի կողմից, նա Բաշար Ասադի ռեժիմի տապալումն անվանել Է Իրանի «լուրջ պարտությունը»:
«Ես չեմ կարծում, որ Սիրիայի կորուստը հպարտանալու բան է։ Մենք պարտություն կրեցինք, պարտությունը շատ լուրջ է», - հայտարարել է Էսբաթին։
Գեներալը նշել է, որ Ասադի հետ Իրանի հարաբերությունները սրվել էին վերջին ամիսներին, քանի որ Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Ասադը հրաժարվեց ճակատ բացել Իսրայելի դեմ:
Էսբաթին նաև Ռուսաստանին է մեղադրել Իրանին մոլորեցնելու մեջ՝ պնդելով, որ նրա ավիացիան հարվածներ է հասցնում ընդդիմության ուժերին: Նրա խոսքով՝ ռուսական ինքնաթիռները իրական թիրախների փոխարեն ռմբակոծել են անապատները։
Բացի այդ, գեներալը հայտարարել է, որ Սիրիայում Իրանի հետ կապված օբյեկտների վրա իսրայելական հարձակումների ժամանակ Ռուսաստանն անջատել էր ռադարները՝ փաստացի օգնելով Իսրայելին:
Էսբաթին ընդգծել է, որ Իրանը կշարունակի գործունեությունը Սիրիայում՝ ձևավորելով «դիմադրության բջիջներ»:

A high-ranking Iranian general accused Russia of misleading them in Syria
Iranian General Behrouz Esbati accused Russia of deception and serious mistakes in Syria, calling the overthrow of Bashar Assad's regime a "serious defeat" for Iran in an audio recording quoted by The New York Times.
"I don't think that the loss of Syria is something to be proud of. We suffered a defeat, which is very serious," Esbati said.
The general noted that Iran's relations with Assad had worsened in recent months, as Assad refused to open a front against Israel after the start of military operations in the Gaza Strip.
Esbati also accused Russia of misleading Iran by claiming that its air force was striking opposition forces, saying Russian planes bombed deserts instead of real targets.
In addition, the general stated that during Israeli attacks on Iran-related facilities in Syria, Russia disabled the radars, effectively helping Israel.