Լիբանանը երկու տարվա դադարից հետո նոր նախագահ ունի
Լիբանանի խորհրդարանը երկրի նախագահի պաշտոնում ընտրել է բանակի գլխավոր հրամանատար Ջոզեֆ Աունին: Փորձագետները նրա թեկնածությունն ամենահավանականն են համարել, քանի որ այն ձեռնտու է Լիբանանի գրեթե բոլոր ուժերին, այդ թվում՝ «Հըզբոլլահին»։
Լիբանանում նախագահական պաշտոնը թափուր էր ավելի քան երկու տարի, և երկար տարիների տնտեսական ճգնաժամից և Իսրայելի հետ վերջերս տեղի ունեցած պատերազմից թուլացած երկրի համար այժմ, ավելի, քան երբևէ, կարևոր է լրացնել իշխանության վակուումը:
Լիբանանի բարդ համայնքային կառավարման համակարգում նախագահի պաշտոնը ավանդաբար զբաղեցնում են մարոնիտ քրիստոնյաները։

Lebanon's parliament has elected army chief Joseph Aoun as president. Experts consider his candidacy the most likely because it favors almost all Lebanese forces, including Hezbollah.
Lebanon's presidency has been vacant for more than two years, and for a country weakened by years of economic crisis and a recent war with Israel, filling the power vacuum is now more critical than ever.
In Lebanon's complex community governance system, the post of president is traditionally held by Maronite Christians.