Օվերչուկը ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցելու ձգտումները համեմատում է Տիտանիկի տոմս գնելու հետ
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Եվրամիությունն ու Եվրասիական տնտեսական միությունն անհամատեղելի են և հայտարարել, որ Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի։
«Երկու միավորումներն էլ ենթադրում են մաքսային սահմանների բացակայություն, ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի տեղաշարժի ազատություն։ Պատկերացնել, որ այս երկու միություններն ինչ-որ պահի կհամախմբվեն, անհնար է։ ՀՀ-ում քննարկվող «Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծն այս երկիրը դնում է ընտրության առաջ։
ԵԱՏՄ-ի հետ Երևանի հարաբերությունների դադարեցման դեպքում Հայաստանում կբարձրանան էներգիայի և պարենի գները, իսկ հայկական ապրանքների արտահանումը կկրճատվի 80 տոկոսով: Այսպիսով՝ սովորական մարդիկ կկորցնեն եկամուտները, աշխատանքը և կսկսեն ավելի շատ վճարել ամենաանհրաժեշտ բաների համար։ Փոխարենը՝ նրանք, ամենայն հավանականությամբ, կստանան առանց վիզայի ռեժիմ (եվրոպական երկրների հետ), Իսկ Հայաստանը ՝ դեպոպուլյացիա։ Այժմ ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն արտոնություն է, իսկ հաշվի առնելով տնտեսական և սոցիալական խնդիրները, որոնց բախվում է Եվրամիությունը, ԵՄ-ին անդամակցությունը կարելի է համեմատել Տիտանիկի տոմս գնելու հետ»,- եզրափակեց Օվերչուկը:
Նա հավելել է, որ եթե օրինագծի մշակողներն ազնիվ լինեին ինչպես Հայաստանի ժողովրդի, այնպես էլ ԵԱՏՄ մյուս երկրների նկատմամբ, ապա կարող էին նախագիծը միանգամից լրացնել ԵԱՏՄ-ից Երևանի դուրս գալու մասին հոդվածով․ «Իսկ եթե այդպես հարց չի դրվում, ուրեմն այդ օրինագծի հեղինակներն իրենք են իրենց հաշիվ տալիս մեր միությունից Հայաստանի դուրս գալու հետևանքների մասին»։

Оверчук сравнил стремление Армении к членству в ЕС с покупкой билета на "Титаник"
Российский вице-премьер Алексей Оверчук заявил, что Европейский Союз и Евразийский экономический союз (ЕАЭС) несовместимы и подчеркнул, что Армения должна сделать выбор.
«Обе интеграционные структуры предполагают отсутствие таможенных границ, свободу перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Представить, что эти два союза когда-либо объединятся, невозможно. Законопроект, обсуждаемый в Армении, о начале процесса присоединения к ЕС ставит страну перед выбором.
В случае прекращения отношений с ЕАЭС цены на энергоносители и продовольствие в Армении вырастут, а экспорт армянских товаров сократится на 80%. Таким образом, обычные граждане потеряют доходы, работу и начнут больше платить за самые необходимые товары. Взамен они, вероятно, получат безвизовый режим (с европейскими странами), а Армения столкнется с депопуляцией. Сейчас всё более очевидно, что членство в ЕАЭС — это преимущество, а учитывая экономические и социальные проблемы, с которыми сталкивается Европейский Союз, вступление в ЕС можно сравнить с покупкой билета на „Титаник“,» — отметил Оверчук.
Он также добавил, что если бы авторы законопроекта были честны перед народом Армении и другими странами ЕАЭС, то могли бы сразу включить в проект статью о выходе Армении из союза. «А если этот вопрос не ставится, значит, авторы сами понимают последствия выхода Армении из ЕАЭС,» — резюмировал вице-премьер.