«ԵՄ-ը թույլ չի տա հարձակվել իր սահմանների վրա». Բարոն՝ Թրամփին
Եվրամիությունը թույլ չի տա այլ երկրներին՝ հարձակվել իր ինքնիշխան սահմանների վրա․ հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը՝ պատասխանելով Գրենլանդիան գրավելու մասին ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեկնաբանություններին:
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարրոն հայտարարել է, որ չի հավատում, որ ԱՄՆ-ն կներխուժի արկտիկական այդ կղզի, որն արդեն շուրջ 600 տարի Դանիայի մաս է կազմում:
«Ակնհայտ է, որ Եվրամիությունը թույլ չի տա աշխարհի մյուս երկրներին՝ հարձակվել իր ինքնիշխան սահմանների վրա, անկախ նրանից, թե ովքեր են դրանք։ Մենք ուժեղ մայրցամաք ենք»,- ասել է Բարրոն France Inter ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Ֆրանսիայի արտգործնախարարը ընդգծել է, որ Թրամփը չի ներխուժի Գրելանդիա, բայց հիմա այնպիսի ժամանակաշրջան է եկել, որ ուժեղագույններն են գոյատևելու։

"The EU will not allow an attack on its borders." Barrot to Trump
The European Union will not allow other countries to attack its sovereign borders. Stated the French Foreign Minister, responding to the comments of the newly elected US President Donald Trump about the occupation of Greenland.
French Foreign Minister Jean-Noel Barrot stated that he does not believe that the USA will invade the Arctic island, which has been a part of Denmark for about 600 years.
"It is clear that the European Union will not allow other countries of the world to attack its sovereign borders, regardless of who they are. We are a strong continent," Barrot said in an interview with the France Inter radio station.
The French Foreign Minister emphasized that Trump would not invade Greenland, but now the time has come for the strongest to survive.
The minister emphasized that the EU should not be intimidated or worried but should wake up and strengthen its positions.