Ինչո՞ւ է Թրամփին հարկավոր Գրենլանդիան
ԱՄՆ ընտրած նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Գրենլանդիայի միացման գործարքը, որին կտրականապես դեմ է Դանիան, պետք է կայանա և կղզին «կրկին մեծ» դարձնելու կոչ է արել։
Ավելի ուշ Մար-ա-Լագոյի առանձնատանը հրավիրված ասուլիսում Թրամփն ասել է, որ Դանիան պետք է Գրենլանդիան զիջի ԱՄՆ-ին՝ «ազատ աշխարհը» պաշտպանելու նպատակով, այդ թվում՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի նավերից, ինչպես նաև չի բացառել, որ նա ռազմական ուժ կկիրառի կղզու վրա վերահսկողություն հաստատելու համար:
Նախօրեին Դոնալդ Թրամփ կրտսերը ժամանել էր Գրենլանդիայի մայրաքաղաք, սակայն տեղի իշխանությունները հրաժարվել են հանդիպել նրա հետ՝ այցն անվանելով մասնավոր։
Bloomberg-ն առանձնացրել է կղզու նկատմամբ ԱՄՆ ընտրված նախագահի հետաքրքրության մի քանի պատճառ։
- Գրենլանդիան վերահսկում է ռազմավարական ծովային ուղիները Հյուսիսային Ատլանտյան և Արկտիկայի սահմանին, ինչպես նաև հայտնի օդային երթուղիները։
- Տարածաշրջանում կան կարևորագույն օգտակար հանածոների հսկայական պաշարներ, որոնք ԱՄՆ-ից բացի հետաքրքրում են Ռուսաստանին և Չինաստանին, ինչպես նաև նավթի և գազի մեծ պաշարներ։
- Գրենլանդիայում է գտնվում ԱՄՆ-ի ամենահյուսիսային ավիաբազան և ռադիոլոկացիոն կայանը, որն օգտագործվում է հրթիռային սպառնալիքները հայտնաբերելու և տիեզերքը վերահսկելու համար:
Թրամփի հայտարարությունների ինտենսիվությունն ամրապնդվում է նաև նրանով, որ նախկինում Գրենլանդիայի վարչապետ Մութ Էգեդեն իր ամանորյա ելույթում հանդես էր գալիս Դանիայից անկախանալու օգտին։ Սակայն նա ընդգծել է, որ շահագրգռված չէ կղզին միացնել ԱՄՆ-ին։

Why does Trump need Greenland?
US President-elect Donald Trump has announced that the Greenland annexation deal, which Denmark strongly opposes, should be implemented and called for making the island "great again."
Later, at a press conference at his Mar-a-Lago mansion, Trump said Denmark should cede Greenland to the United States to protect the "free world," including from ships from China and Russia, and did not rule out using military force on the island. To control.
Yesterday, Donald Trump Jr. arrived in the capital of Greenland, but the local authorities refused to meet him, calling the visit private.
Bloomberg singled out several reasons for the US president's interest in the island.
- Greenland controls strategic sea lanes on the North Atlantic and Arctic borders and popular air routes.
- In the region, there are vast reserves of essential minerals, which, in addition to the USA, are of interest to Russia and China, as well as large reserves of oil and gas.
- Greenland is home to the US's northernmost air base and radar station, which is used to detect missile threats and monitor space.
The intensity of Trump's statements is also strengthened by the fact that Greenland Prime Minister Mut Egede previously advocated independence from Denmark in his New Year's speech. However, he emphasized that he was not interested in joining the island to the USA.