ԱՄՆ Կոնգրեսը հաստատել է Թրամփի հաղթանակը
ԱՄՆ Կոնգրեսը՝ փոխնախագահ Քամալա Հարիսի նախագահությամբ, հաստատել է նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնցում հաղթել է Դոնալդ Թրամփը:
Չորս տարի առաջ, երբ Կոնգրեսը հավաստեց Ջո Բայդենի հաղթանակը, այն ժամանակ պարտված Թրամփի կողմնակիցները գրոհեցին Կապիտոլիումի վրա։ Սովորաբար ձայների հավաստագրման ընթացակարգը զուտ ձևականություն է, սակայն չորս տարի առաջ Վաշինգտոնում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով այս տարի ուժեղացվել են անվտանգության միջոցառումները: Հեռացող նախագահ Ջո Բայդենը խոստացել է կանխել 2021 թվականի հունվարի 6-ի իրադարձությունների կրկնությունը։
ԱՄՆ Սահմանադրության համաձայն՝ գործող փոխնախագահը պետք է լինի Կոնգրեսի երկու պալատների համատեղ նիստի պաշտոնական նախագահը ՝ ընտրական ձայները հավաստագրելու համար: Այս անգամ այդ դերը բաժին է հասել Քամալա Հարիսին, որը 2024 թվականի նոյեմբերին նախագահական ընտրություններում պարտվել էր Դոնալդ Թրամփին։

The US Congress confirmed Trump's victory
The US Congress, chaired by Vice President Kamala Harris, confirmed the results of Donald Trump's presidential election.
When Congress certified Joe Biden's victory four years ago, then-defeated Trump supporters stormed the Capitol. Usually, the vote certification procedure is a mere formality, but security measures have been stepped up this year because of the events in Washington four years ago. Outgoing President Joe Biden has vowed to prevent a repeat of the events of January 6, 2021.
According to the US Constitution, the sitting vice president must be the official speaker of a joint session of both houses of Congress to certify the electoral votes.