Ռուսաստանի ԶՈւ-ն խոցել է ուկրաինական ռազմական օդակայանները
Ռուսական զորքերը մեկ օրվա ընթացքում խոցել են ուկրաինական ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքներն ու սպառազինության պահեստները․ հայտնել Է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
«Օպերատիվ-մարտավարական ավիացիան, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերը, հրթիռային զորքերն ու հրետանին խոցել են ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքները, սպառազինության պահեստները, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի զինված կազմավորումների և օտարերկրյա վարձկանների կենդանի ուժի և տեխնիկայի կուտակումները 164 շրջաններում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, հակաօդային պաշտպանության միջոցները խոցել են ԱՄՆ արտադրության HIMARS համազարկային համակարգի վեց ռեակտիվ արկ և 50 ինքնաթիռային տիպի անօդաչու թռչող սարք:
Ընդհանուր առմամբ, հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր ոչնչացվել է 652 ինքնաթիռ, 283 ուղղաթիռ, 39618 անօդաչու թռչող սարք, 590 զենիթահրթիռային համալիրներ, 20280 տանկ և այլ մարտական զրահապատ մեքենաներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի 1507 մարտական մեքենա, դաշտային հրետանու 20270 հրանոթ և ականանետ, 29955 միավոր հատուկ ռազմական ավտոմոբիլային տեխնիկա:

The Russian Armed Forces hit the Ukrainian military airfields
In one day, Russian troops hit the infrastructure of Ukrainian military airports and weapons warehouses. The Ministry of Defense of the Russian Federation announced.
"Operational-tactical aviation, attack drones, missile troops, and artillery hit the infrastructure of military airports and weapons warehouses, as well as the accumulation of personnel and equipment of Ukrainian armed forces and foreign mercenaries in 164 regions," the message said.
In addition, the anti-aircraft defenses hit six US-made HIMARS volley system rockets and 50 aircraft-type uncrewed aerial vehicles.
In total, since the start of the extraordinary military operation, 652 aircraft, 283 helicopters, 39,618 unmanned aerial vehicles, 590 anti-aircraft missile systems, 20,280 tanks and other armored combat vehicles, 1,507 combat vehicles of multiple rocket fire systems, 20,270 field artillery guns and mortars have been destroyed, and 29955 units of special military vehicle equipment have been destroyed.