«Ինքնաթիռի կործանման պատասխանատուն ՌԴ ներկայացուցիչներն են». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե 2024թ. դեկտեմբերի 25-ին Բաքու-Գրոզնի ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունը կրում են ՌԴ ներկայացուցիչները։
«Ես դեռ չեմ ցանկանում բացահայտել քրեական գործի բոլոր մանրամասները, սակայն ինձ տեղեկացվել է նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին»,- ասել է նա՝ հավելելով,- «Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այս ողբերգական դեպքի հետևանքով զոհված Ադրբեջանի քաղաքացիների ողբերգության պատասխանատվությունը կրում են Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչները։ Մենք պահանջում ենք արդարություն, մեղավորների պատժում, լիակատար թափանցիկություն և մարդասիրական մոտեցում»։
Այսօր Ալիևն ըւնդունել է ինքնաթիռի կործանման հետևանքով մահացածների հարազատներին ու ողջ մնացած բորտ-ուղեկցորդներին։
Նա ասել է, թե այժմ ընթանում է սև արկղերի վերծանման գործընթացը. «Վստահ եմ, որ առաջիկայում կիմանանք նախնական արդյունքը, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի, տեղի ունեցած ողբերգության ողջ պատկերը հայտնի կլինի»։
Ալիևի խոսքով. «Եթե Գրոզնին ժամանակին միջոցներ ձեռնարկեր իր տարածքում Ռուսաստանի օդային տարածքը փակելու համար, խստորեն պահպաներ ցամաքային ծառայությունների կանոնները, ինչպես նաև ապահովեր զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիական ծառայությունների միջև համակարգումը, ողբերգությունից հնարավոր կլիներ խուսափել»:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что за крушение самолета Баку-Грозный 25 декабря 2024 года несут ответственность представители Российской Федерации.
«Я пока не хочу раскрывать все детали уголовного дела, но я был проинформирован о ходе и результатах предварительного расследования», — сказал Алиев, добавив: «Могу с уверенностью заявить, что за трагедию, унесшую жизни граждан Азербайджана, ответственность лежит на представителях Российской Федерации. Мы требуем справедливости, наказания виновных, полной прозрачности и гуманного подхода».
Сегодня Алиев встретился с родственниками погибших и выжившими бортпроводниками.
Он отметил, что в настоящее время идет процесс расшифровки чёрных ящиков:
«Я уверен, что в ближайшее время мы получим предварительные результаты, и всё встанет на свои места. Полная картина произошедшей трагедии станет известна».
По словам Алиева: «Если бы Грозный своевременно принял меры по закрытию воздушного пространства над своей территорией, строго соблюдал правила наземного обслуживания, а также обеспечил координацию между вооружёнными силами и гражданскими службами Российской Федерации, трагедии можно было бы избежать».