«Ինքնաթիռի կործանման պատասխանատուն ՌԴ ներկայացուցիչներն են». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե 2024թ. դեկտեմբերի 25-ին Բաքու-Գրոզնի ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունը կրում են ՌԴ ներկայացուցիչները։
«Ես դեռ չեմ ցանկանում բացահայտել քրեական գործի բոլոր մանրամասները, սակայն ինձ տեղեկացվել է նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին»,- ասել է նա՝ հավելելով,- «Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այս ողբերգական դեպքի հետևանքով զոհված Ադրբեջանի քաղաքացիների ողբերգության պատասխանատվությունը կրում են Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչները։ Մենք պահանջում ենք արդարություն, մեղավորների պատժում, լիակատար թափանցիկություն և մարդասիրական մոտեցում»։
Այսօր Ալիևն ըւնդունել է ինքնաթիռի կործանման հետևանքով մահացածների հարազատներին ու ողջ մնացած բորտ-ուղեկցորդներին։
Նա ասել է, թե այժմ ընթանում է սև արկղերի վերծանման գործընթացը. «Վստահ եմ, որ առաջիկայում կիմանանք նախնական արդյունքը, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի, տեղի ունեցած ողբերգության ողջ պատկերը հայտնի կլինի»։
Ալիևի խոսքով. «Եթե Գրոզնին ժամանակին միջոցներ ձեռնարկեր իր տարածքում Ռուսաստանի օդային տարածքը փակելու համար, խստորեն պահպաներ ցամաքային ծառայությունների կանոնները, ինչպես նաև ապահովեր զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիական ծառայությունների միջև համակարգումը, ողբերգությունից հնարավոր կլիներ խուսափել»:

"The representatives of the Russian Federation are responsible for the destruction of the plane." Aliev
The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, stated that the responsibility for the destruction of the Baku-Grozny plane on December 25, 2024, is borne by the representatives of the Russian Federation.
"I still don't want to reveal all the details of the criminal case, but I have been informed about the process and results of the preliminary investigation," he said, adding, "I can say with certainty that the responsibility for the tragedy of the Azerbaijani citizens who died as a result of this tragic incident is borne by the Russian Federation." representatives. We demand justice, punishment of the guilty, complete transparency, and a humanitarian approach."
Today, Aliyev received the relatives of those who died as a result of the plane crash and the flight attendants who survived.
He said decoding the black boxes is underway. "I am sure that shortly, we will know the preliminary result, and everything will fall into place; the whole picture of the tragedy will be known."