Մակրոնը նախազգուշացրել է՝ Ուկրաինայում իրավիճակն արագ և հեշտ չի լուծվի
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախազգուշացրել է, որ Ուկրաինայում իրավիճակի «արագ և հեշտ լուծում չի լինելու»: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է ակտիվ առաջ մղել հակամարտության կարգավորումը, սակայն ընդգել, որ Ուկրաինայի պարտությունն անընդունելի կլինի ոչ միայն եվրոպացիների, այլ նաև ամերիկացիների համար:
Մակրոնի խոսքով, եթե Արեւմուտքը համաձայնի որևէ «փոխզիջման», ապա դա կարող է վատ ազդեցություն ունենալ նրա հեղինակության վրա, քանի որ հակամարտությունից «հոգնածության» պատճառով որևէ համաձայնություն ընդունելը կհանգեցնի նման անընդունելի արդյունքի:
Նա նաև նշել է, որ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները ստիպված կլինեն «իրատեսական քննարկումներ» սկսել տարածքային հարցերի շուրջ, քանի որ միայն նրանք կարող են իրական լուծումներ առաջարկել: Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է աջակցի իրավիճակի փոփոխությանը և համոզի Ռուսաստանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, իսկ Եվրոպան պետք է ապահովի Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները, և սա կլինի նրանց հիմնական պարտականությունը:

Macron warned that the situation in Ukraine will not be resolved quickly and easily
French President Emmanuel Macron warned that there will be "no quick and easy solution" to the situation in Ukraine. He noted that the new US President, Donald Trump, promised to promote the conflict's settlement actively. Still, he said that Ukraine's defeat would be unacceptable not only to Europeans but also to Americans.
According to Macron, if the West agrees to any "compromise," it could have a bad effect on his reputation because accepting any agreement due to the "fatigue" of the conflict would lead to an unacceptable result.
He also noted that Ukraine's representatives will have to start "realistic discussions" on territorial issues because only they can offer real solutions. The French president added that the US should support the change in the situation and convince Russia to sit at the negotiating table. Europe must provide security guarantees for Ukraine, and this will be their main responsibility.