Չինաստանը կարող է Ռուսաստանին ստիպել հրաժարվել միջուկային զենք օգտագործելուց․ Բլինքեն
Չինաստանը կարող է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ստիպել հրաժարվել միջուկային զենք օգտագործել Ուկրաինայի դեմ պատերազմի ֆոնին, Financial Times-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ պաշտոնաթող պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը:
Պեկինը Մոսկվայի առաջատար դաշնակից է և ֆինանսական աջակցություն է ցույց տալիս 2022 թվականի փետրվարի լայնածավալ ներխուժումից հետո, չնայած Չինաստանը հերքել է Ռուսաստանի ռազմական ջանքերին աջակցելու մեղադրանքները: Չինաստանը կարող է իր ազդեցությունն է գործադրել Ռուսաստանի վրա՝ միջամտելու համար, երբ Պուտինը քննարկում էր միջուկային էսկալացիան, ասել է Բլինքենը FT-ին։
«Մենք հիմքեր ունենք ենթադրելու, որ Չինաստանը Ռուսաստանին  ասել է՝ «Մի գնա այնտեղ»»:
Բլինքենն ասել է, որ ԱՄՆ-ը «շատ անհանգստացած է», քանի որ կարծես թե Պուտինը քննարկում է միջուկային զենքը:
«Եթե անգամ հավանականությունը 5-ից հասավ 15 տոկոսի, երբ խոսքը վերաբերում է միջուկային զենքին, ոչինչ ավելի լուրջ չէ»,- ասել է նա՝ պնդելով, որ Չինաստանը կարող էր նման կերպ միջամտել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը նախազգուշացրեց Պեկինին, որ Պուտինը ծրագրում է միջուկային զենք արձակել տիեզերք: Միջուկային զենք ունեցող Ռուսաստանի հետ ռազմական գործողությունների սրման վախը եղել է Ուկրաինայի նկատմամբ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմի քաղաքականության շարժիչ գործոնը:

Китай может заставить Россию отказаться от применения ядерного оружия. Блинкен
Китай может заставить президента России Владимира Путина отказаться от применения ядерного оружия на фоне войны против Украины, заявил госсекретарь США в отставке Энтони Блинкен в интервью Financial Times.
Пекин является ведущим союзником Москвы и оказывает финансовую поддержку после вторжения в феврале 2022 года, хотя Китай отверг обвинения Блинкена в поддержке военных усилий России в интервью FT. Китай, возможно, использовал свое влияние на Россию, чтобы вмешаться, когда Путин обсуждал ядерную эскалацию, сказал Блинкен FT.
«У нас есть основания полагать, что Китай привлек Россию и сказал: «Не иди туда»
Блинкен заявил, что США «очень обеспокоены», поскольку Путин, судя по всему, обсуждает ядерное оружие.
«Даже если вероятность выросла с 5 до 15 процентов, когда речь идет о ядерном оружии, нет ничего серьезнее», — подчеркнул он, утверждая, что Китай мог вмешаться после того, как Соединенные Штаты предупредили Пекин, что Путин планирует запустить ядерное оружие в космос. Эскалация военных действий с Россией, обладающей ядерным оружием, стала движущим фактором политики нынешней администрации США в отношении Украины.