Տոկաևը խոսել է Նազարբաևի և Պուտինի ընկերության, երկրում՝ երկիշխանության մասին
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հարցազրույցում խոսել է պաշտոնաթողությունից հետո նախկին առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաևի դերի մասին:
«Պետք է ասել, որ Նուրսուլթան Նազարբաևը թեև հրաժարական տվեց, բայց ԱԽ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում չպահպանեց քաղաքական ամբողջականությունը։ Նա պարբերաբար հրավիրել է վարչապետին, Ազգային բանկի նախագահին, նախարարներին, մարզպետներին, հանդիպումներ ունեցել։ Էլ չենք խոսում մեր քաղաքացիների մասին, զարմացած էին նաև օտարերկրյա ղեկավարներն ու դիվանագետները։
«Նազարբաևը պաշտոնը լքելուց հետո նույնիսկ պաշտոնի բարձրացում է ունեցել. այժմ նրան զեկուցում է նաև նախագահը»։ Այսպիսի կատակ կար և, ըստ էության, դա կատակ չէր»,- ասել է Տոկաևը։
Ըստ Ղազախստանի նախագահի՝ այս իրավիճակը հանգեցրել է երկիշխանության մասին լայնածավալ խոսակցությունների։ Պաշտոնյաները խառնաշփոթի մեջ են ընկել։
«Որոշ պաշտոնյաներ, մեղմ ասած, փորձեցին լեգիտիմացնել այս անհավանական իրավիճակը։ Նուրսուլթան Նազարբաևը 2021 թվականի նոյեմբերին Աստանա ակումբի հանդիպման ժամանակ ասաց, որ կարող է վերադառնալ Աքորդա՝ որպես օրինակ բերելով 92-ամյա Մահաթիր Մոհամադին։ Նուրսուլթան Նազարբաևի այս հայտարարությունը և նույն տարվա դեկտեմբերին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ԱՊՀ գագաթնաժողովին նրա մասնակցությունը հիմնական իրադարձություններն են, որոնք հանգեցրին իշխանության ներկայիս ճգնաժամին։ Սակայն այժմ անհրաժեշտ է ողջախոհություն ցուցաբերել և ճիշտ գնահատել Նուրսուլթան Նազարբաևի պատմական ներդրումը Ղազախստանի զարգացման գործում։ Որպես նախագահ՝ իմ պարտականությունն է ղեկավարել պետության շահերը և ամեն ինչից վեր դասել ազգային»,- ընդգծել է նա՝ նշելով, որ այժմ Նազարբաևի հետ ամիսը մեկ շփվում են հեռախոսով։
«Նուրսուլթան Նազարբաևի և Վլադիմիր Պուտինի դեկտեմբերյան հանդիպումը երկրորդ հանդիպումն է վերջին մեկ տարվա ընթացքում։ Աշնան սկզբին տեղի ունեցած առաջին հանդիպման մասին լրատվամիջոցներում չի խոսվել։ Նրանք, հավանաբար, հանդիպել են որպես հին ընկերներ և գործընկերներ և, հավանաբար, կիսվել են պատմություններով: Նման հանդիպումները սովորաբար անցկացվում են Նուրսուլթան Աբիշուլայի նախաձեռնությամբ։ Սա նրա համար շատ կարևոր է։ Որպես Ղազախական ԽՍՀ Նախարարների խորհրդի նախկին նախագահ, կուսակցության ղեկավար և ինքնիշխան Ղազախստանի նախագահ՝ Նուրսուլթան Աբիշուլան սերտ բարոյական և քաղաքական կապեր ունի Կրեմլի հետ։ Շատ ժամանակ է անցկացրել Մոսկվայում, մի քանի գործուղումներ է կատարել, մասնակցել համագումարների ու պլենումների, գործնական ու պաշտոնական այցեր կատարել»,- հավելել է Ղազախստանի նախագահը։

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев рассказал в интервью о роли бывшего лидера Нурсултана Назарбаева после его отставки.
«Надо сказать, что Нурсултан Назарбаев хоть и подал в отставку, но оставаясь председателем совета безопасности, он, надо откровенно сказать, не отличался политической деликатностью, регулярно проводил у себя совещания с участием премьер-министра, председателя Национального банка, министров, акимов. На это с удивлением смотрели даже зарубежные руководители и дипломаты, не говоря уже о нашей общественности. Появилась даже шутка: "Назарбаев после отставки пошёл на повышение, получил в подчинение президента". Но в жизни было не до шуток", – отметил Касым-Жомарт Токаев.
По словам президента Казахстана, данная ситуация привела к масштабным дискуссиям о дуализме. Чиновники пришли в замешательство.
"Некоторые чиновники, мягко говоря, пытались юридически обосновать эту ненормальную ситуацию. Нурсултан Назарбаев на встрече клуба «Астана» в ноябре 2021 года заявил, что может вернуться в Акорду, приведя в пример 92-летнего Махатхира Мохамада. Это заявление Нурсултана Назарбаева и его участие в саммите СНГ, состоявшемся в Санкт-Петербурге в декабре того же года, являются главными событиями, приведшими к нынешнему кризису власти. Однако сейчас необходимо проявить здравый смысл и правильно оценить исторический вклад Нурсултана Назарбаева в развитие Казахстана. Моя обязанность как президента - управлять интересами государства и ставить национальные интересы превыше всего", - подчеркнул он, отметив, что теперь он и Назарбаев общаются по телефону раз в месяц.
"Декабрьская встреча Нурсултана Назарбаева и Владимира Путина - вторая встреча за последний год. В СМИ не говорилось о первой встрече, состоявшейся в начале осени. Возможно, они встретились как старые друзья и коллеги, им есть что вспомнить. Такие встречи обычно инициируются Нурсултаном Абишулой. Для него это очень важно. Будучи бывшим председателем Совета Министров Казахской ССР, партийным лидером и президентом суверенного Казахстана, Нурсултан Абишулы имеет тесные моральные и политические связи с Кремлем. Он много времени провел в Москве, участвовал в съездах и пленумах, совершал деловые и официальные визиты", - добавил Президент Казахстана.