Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Մանրամասն քննարկվել են դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի մարդատար ինքնաթիռի կործանման հետ կապված հարցեր, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Վլադիմիր Պուտինը ներողություն է խնդրել Ռուսաստանի օդային տարածքում ողբերգական դեպքի համար և ևս մեկ անգամ խորը և անկեղծ ցավակցություն հայտնել զոհվածների ընտանիքներին, իսկ վիրավորներին մաղթել շուտափույթ ապաքինում։
Զրույցում նշվել է, որ ադրբեջանական մարդատար ինքնաթիռը, որը խստորեն սահմանված է եղել ժամանակացույցի մեջ, բազմիցս փորձել է վայրէջք կատարել Գրոզնիի օդանավակայանում։
Այս պահին Գրոզնին, Մոզդոկը և Վլադիկավկազը հարձակվել են ուկրաինական մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերի վրա, իսկ ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը հետ են մղել այդ հարձակումները։
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել հոդ. օր-ի 263-ով (երթևեկության անվտանգության և օդային տրանսպորտի շահագործման կանոնների խախտում): Կատարվում են նախնական քննչական գործողություններ, հարցաքննվում են քաղաքացիական և ռազմական մասնագետներ։
Ներկայումս Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության երկու աշխատակիցներ գտնվում են Գրոզնիում, որտեղ աշխատում են Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության և Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ։
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Ղազախստանի համապատասխան ծառայությունները սերտորեն համագործակցում են Ակտաու քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած աղետի վայրում։

По инициативе российской стороны Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Подробно обсуждались вопросы, связанные с крушением пассажирского самолета "Азербайджанские авиалинии" 25 декабря вблизи города Актау в Казахстане, сообщает пресс-служба Кремля.
Владимир Путин извинился за трагический инцидент в воздушном пространстве России и еще раз выразил глубокие и искренние соболезнования семьям погибших и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
В разговоре отмечалось, что азербайджанский пассажирский самолет неоднократно пытался приземлиться в аэропорту Грозного.
В это время Грозный, Моздок и Владикавказ подверглись атаке украинских боевых дронов, а российские системы ПВО отражали эти атаки.
Следственный комитет России возбудил уголовное дело по ст. 263 (нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта).
В настоящее время двое сотрудников Генпрокуратуры Азербайджана находятся в Грозном, где работают с представителями Генпрокуратуры РФ и Следственного комитета.
На месте катастрофы в районе города Актау тесно сотрудничают соответствующие службы России, Азербайджана и Казахстана.