Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Մանրամասն քննարկվել են դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի մարդատար ինքնաթիռի կործանման հետ կապված հարցեր, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Վլադիմիր Պուտինը ներողություն է խնդրել Ռուսաստանի օդային տարածքում ողբերգական դեպքի համար և ևս մեկ անգամ խորը և անկեղծ ցավակցություն հայտնել զոհվածների ընտանիքներին, իսկ վիրավորներին մաղթել շուտափույթ ապաքինում։
Զրույցում նշվել է, որ ադրբեջանական մարդատար ինքնաթիռը, որը խստորեն սահմանված է եղել ժամանակացույցի մեջ, բազմիցս փորձել է վայրէջք կատարել Գրոզնիի օդանավակայանում։
Այս պահին Գրոզնին, Մոզդոկը և Վլադիկավկազը հարձակվել են ուկրաինական մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերի վրա, իսկ ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը հետ են մղել այդ հարձակումները։
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել հոդ. օր-ի 263-ով (երթևեկության անվտանգության և օդային տրանսպորտի շահագործման կանոնների խախտում): Կատարվում են նախնական քննչական գործողություններ, հարցաքննվում են քաղաքացիական և ռազմական մասնագետներ։
Ներկայումս Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության երկու աշխատակիցներ գտնվում են Գրոզնիում, որտեղ աշխատում են Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության և Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ։
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Ղազախստանի համապատասխան ծառայությունները սերտորեն համագործակցում են Ակտաու քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած աղետի վայրում։

On the Russian side's initiative, Vladimir Putin spoke with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on the telephone.
Issues related to the crash of the "Azerbaijan Airlines" passenger plane on December 25 near the city of Aktau, Kazakhstan, were discussed in detail, the press service of the Kremlin reports.
Vladimir Putin apologized for the tragic incident in the airspace of Russia and once again expressed deep and sincere condolences to the families of the victims and wished the injured a speedy recovery.
The conversation mentioned that the Azerbaijani passenger plane, which was strictly defined in the schedule, tried many times to land at Grozny airport.
At this time, Grozny, Mozdok, and Vladikavkaz were attacked by Ukrainian combat drones, and Russian air defense systems repelled these attacks.
The Investigative Committee of Russia initiated a criminal case against Art. 263 (violation of traffic safety and air transport operation rules).
Currently, two Prosecutor General's Office of Azerbaijan employees are in Grozny, where they work with representatives of the Prosecutor General's Office of the Russian Federation and the Investigative Committee.
Russia, Azerbaijan, and Kazakhstan's relevant services closely cooperate at the disaster site near Aktau.