Սպիտակ տունը Ռուսաստանին մեղադրել է ադրբեջանական ինքնաթիռի վթարի ներգրավվածության մեջ
Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ, ենթադրաբար, կան «նախնական նշաններ», ըստ որի Բաքու-Գրոզնի չվերթը կարող էր խոցվել ռուսական հակաօդային պաշտպանության կողմից, սակայն հրաժարվել է խոսել այդ նշանների մասին։
«Մենք տեսել ենք նախնական նշաններ, որոնք կարող են ցույց տալ, որ ինքնաթիռը խոցվել է ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Քիրբին։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն օգնություն է առաջարկել հետաքննությանը և հարգում է Ղազախստանի և Ադրբեջանի կողմից կատարված աշխատանքները։
Հարցին, թե ի՞նչ նշանների մասին է խոսքը, որ Քիրբին պատասխանել է․ «Սրանք նախնական նշաններ են: Ուզում եմ պարզ լինել, դրանք ընդամենը նախնական են, հետաքննությունը շարունակվում է, և ես չեմ ուզում առաջ ընկնել»։

The White House accused Russia of being involved in the accident of the Azerbaijani plane
John Kirby, the White House's National Security Council strategic communications coordinator, said there were "preliminary indications" that the Baku-Grozny flight could have been shot down by Russian air defenses but declined to comment on those signs.
"We have seen initial indications that a Russian air defense system shot the plane down," Kirby said during a briefing.
According to him, the USA has offered to assist in the investigation and respects the work done by Kazakhstan and Azerbaijan.
When asked what kind of signs we discussed, Kirby answered, "These are preliminary signs. I want to be clear: They are only preliminary. The investigation is ongoing, and I don't want to get ahead of myself."