Պատժամիջոցների տակ է հայտնվել «Վրացական երազանքի» ավելի քան 150 ներկայացուցիչ
Արևմտյան պատժամիջոցների տակ են հայտնվել «Վրացական երազանքի» ավելի քան 150 ներկայացուցիչ և նրանց հետ կապված անձինք. ներկայացրել է Transparency International Georgia կազմակերպությունը:
Հրապարակայնորեն նշվել է 45 անուն, մնացածի վրա տարածվում են վիզային սահմանափակումները, որոնք մտցվել են առանց հասցեատերերի նշման։
Պատժամիջոցների ցուցակներում ընդգրկված են Վրաստանի կառավարության և խորհրդարանի անդամներ, բարձրաստիճան ուժայիններ, «Վրացական երազանքի» անդամներ և համախոհներ, դատավորներ, մունիցիպալ ղեկավարներ, գործարարներ, ինչպես նաև այդ անձանց հարազատները:
Սահմանափակումները մտցվել են 2023-2024 թվականներին՝ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի և Ուկրաինայի կողմից։ Վիզայի սահմանափակումների հետ մեկտեղ (աղյուսակում նշված է դեղինով), դրանք նաև տնտեսական և ֆինանսական միջոցառումներ են նախատեսում (նշված է կարմիրով):
Սահմանափակումների պատճառը խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ դաժան ճնշումն է եղել, ժողովրդավարության խարխլումը, Վրաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի խոչընդոտումը, Վրաստանում ռուսական շահերի առաջխաղացումը, ընտրությունների կեղծումը, կոռուպցիան, քարոզչությունը և վրաց ժողովրդի կամքին հակազդելը։

More than 150 representatives of the "Georgian Dream" have been sanctioned
More than 150 "Georgian Dream" representatives and their related persons have come under Western sanctions and presented by Transparency International Georgia.
45 names have been publicly mentioned; the rest are subject to visa restrictions, which were introduced without specifying the recipients.
Sanctioned lists include members of the Georgian government and parliament, high-ranking security forces, members and supporters of the "Georgian Dream," judges, municipal leaders, businessmen, and relatives.
The restrictions were introduced in 2023-2024 by the USA, Great Britain, Lithuania, Latvia, Estonia, and Ukraine. In addition to visa restrictions (indicated in yellow in the table), they provide for economic and financial measures (indicated in red).
The reason for the restrictions was the brutal pressure on peaceful protesters, the undermining of democracy, the obstruction of the European integration process of Georgia, the promotion of Russian interests in Georgia, the falsification of elections, corruption, propaganda, and opposing the will of the Georgian people.