Ալիևը Տոկաևի հետ քննարկել է ավիաաղետի հետաքննության ընթացքը
Ղազախստանի և Ադրբեջանի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելով ավիաաղետի հետաքննության ընթացքը։
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտնել է, որ իր հանձնարարությամբ անմիջապես ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով՝ ինքնաթիռի կործանումը հետաքննելու համար։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ Embraer ընկերության ներկայացուցիչներն արդեն ժամանել են Ղազախստան և ակտիվորեն մասնակցում են հետաքննությանը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նախաքննության ընթացքի շուրջ և վստահություն հայտնել, որ ընթացող հետաքննության արդյունքում աղետի պատճառները ամբողջությամբ կուսումնասիրվեն։
Հատկանշական է, որ այս հեռախոսազրույցը տեղի է ունենում «Ռոսավիացիայի» տնօրեն Դմիտրի Յադրովի ասուլիսից հետո, որը հայտարարել է, որ օդաչուն ինքն է որոշում կայացրել թռչել դեպի Ակտանու՝ անտեսելով այլ առաջարկները։

Aliyev discussed with Tokayev the progress of the plane crash investigation
The presidents of Kazakhstan and Azerbaijan had a telephone conversation discussing the progress of the plane crash investigation.
The President of Kazakhstan, Kasim-Jomart Tokayev, announced that a special commission was immediately created on his instructions to investigate the plane's downing. He also noted that the representatives of the Embraer company have already arrived in Kazakhstan and are actively participating in the investigation.
During the telephone conversation, the parties exchanged ideas about the preliminary investigation. They expressed confidence that the causes of the disaster would be fully investigated as a result of the ongoing investigation.
Notably, this telephone conversation occurred after the press conference of the director of "Rosaviation," Dmitry Yadrov, who announced that the pilot had decided to fly to Aktanu, ignoring other offers.