Ֆինլանդիան Էստոնիային կապող էներգետիկ մալուխը խզվել է
«Ֆինլանդիայի և Էստոնիայի ուղիղ հաղորդակցությունը խզվել է տեղական ժամանակով ժամը 12։26 -ին»,-ասվում է ֆիննական Fingrid ցանցային ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Դրանում հստակեցվում է, որ անջատման պահին Ֆինլանդիայից Էստոնիա փոխանցման հզորությունը կազմել է 650 ՄՎտ: Ֆինլանդիայի վարչապետ Պետերի Օրպոն հավաստիացրել է, որ միջադեպը չի ազդի երկրի էներգամատակարարման վրա․ հաղորդել է ֆիննական Yle պարբերականը:
Fingrid-ում չեն բացառել դիվերսիայի վարկածը, սակայն ընդգծել են, որ միջադեպի պատճառները դեռ պետք է պարզել:

The energy cable connecting Finland to Estonia has broken
"The direct communication between Finland and Estonia was interrupted at 12:26 local time," the Finnish grid company Fingrid said in a statement.
It specifies that the transmission capacity from Finland to Estonia was 650 MW during the outage. Finnish Prime Minister Peter Orpo assured that the incident would not affect the country's energy supply, reported the Finnish Yle periodical.
Fingrid did not exclude the sabotage hypothesis but emphasized that the reasons for the incident still need to be determined.