«Դուք չեք կարող դիտարկել». Փաշինյանն ու Լուկաշենկոն լարված զրույց ունեցան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լարված զրույց ունեցան ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում։
2025թ․ Բելառուսը նախագահելու Է ԵԱՏՄ մարմիններում։ Այդ կապակցությամբ Լուկաշենկոն իր ելույթի ժամանակ առաջարկել է հաջորդ գագաթաժողովը անցկացնել մայիսի վերջին՝ Մինսկում։
Մինչև Փաշինյանին ելույթի իրավունքը փոխանցելը՝ Բելառուսի նախագահը հայտարարություն արեց և ներողություն խնդրեց Փաշինյանից՝ նշելով, որ այն Հայաստանի վարչապետին չի վերաբերվում․ «Մեր մասնակիցներին կխնդրեի, որ եթե այս միությունը նրանց հետաքրքիր է, նրանք դրան հեռուստացույցի միջոցով չմասնակցեն և մեզ այնտեղից չբացատրեն, թե ինչպես պետք է համագործակցենք։ Նիկոլ Վովաևիչ, սա Ձեզ չի վերաբերվում․ մենք գիտենք, որ Դուք մի փոքր հիվանդացել եք»,- նշեց Բելառուսին նախագահը, որին անմիջապես արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը տեսակապով է մասնակցելու Մինսկում կայանալիք նիստին։
Լուկաշենկոն հարցրեց այս որոշման պատճառների մասին և առաջարկեց օգնել տոմսերի գնման հարցում։
Փաշինյանը նշեց, որ նախկինում բարձրաձայնել է իր որոշումը և ելույթ ունեցել այդ մասով։ Սրան Լուկաշենկոն պատասխանեց. «Մենք կդիտարկենք Ձեր դիմումը»։

"You can't observe." Pashinyan and Lukashenko had a tense conversation (VIDEO)
Belarus President Alexander Lukashenko and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had a tense conversation at the EAEU summit.
Belarus will preside over EAEU bodies in 2025. During his speech, Lukashenko proposed holding the next summit in Minsk at the end of May.
Before giving Pashinyan the right to speak, the President of Belarus made a statement and apologized to Pashinyan, noting that it does not refer to the Prime Minister of Armenia. "I would ask our participants that if this union is interesting to them, they should not participate in it through TV and not explain to us from there how it should be. Let's cooperate. Nikol Vovaevich, this does not concern you. We know that you are a little sick," the president mentioned to Belarus, to which Nikol Pashinyan immediately responded, noting that Armenia will participate remotely in the session in Minsk.
Lukashenko asked why this decision was made and offered to help buy tickets.
Pashinyan mentioned that he had previously voiced his decision and made a speech about it. Lukashenko replied, "We will consider your application."