ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության լուծարման օպտիմալ ուղին Երևանի և Բաքվի համատեղ առաջարկն է․ Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ–ն լուծարելու մասին ադրբեջանական կողմի առաջարկին։
«Հիշեցնեմ, որ Մինսկի խմբի ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահները 2022-ի փետրվարին դադարեցրին շփումները ռուս համանախագահների հետ»,– հիշեցրել է նա, նշելով, որ «2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Հայաստան-Ադրբեջան-ԵՄ-Ֆրանսիա գագաթնաժողովի արդյունքներով Հայաստանի կողմից Ղարաբաղը Ադրբեջանի Հանրապետության անբաժանելի մաս ճանաչելով, և 2023 թվականի սեպտեմբերին «հողի վրա» իրավիճակի արմատական փոփոխությամբ ԵԱՀԿ-ի կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի համաժողովի համանախագահների մանդատը կորցրեց իր արդիականությունը»։
Ինչ վերաբերում է համանախագահության լուծարմանը, նա նշել է․ «Համապատասխան որոշում կայացնելու օպտիմալ ուղին Բաքվի և Երևանի համատեղ առաջարկն է նշված ինստիտուտները վերացնելու մասին»։

Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова коснулась предложения азербайджанской стороны о роспуске Минской группы ОБСЕ.
"Напомню, что американские и французские сопредседатели Минской группы прекратили контакты с российскими сопредседателями в феврале 2022 года ", - сказала она, отметив, что "6 октября, 2022 года в Праге прошла встреча Армения-Азербайджан-ЕС-Франция" по итогам которой Армения признала Карабах неотъемлемой частью Азербайджанской Республики, и в сентябре 2023 года в связи с радикальным изменением ситуации «на местах» Минская группа ОБСЕ по урегулированию Нагорного Карабахского конфликта утратила свою актуальность».
Что касается роспуска сопредседательства: "Оптимальным способом принятия соответствующего решения является совместное предложение Баку и Еревана об упразднении упомянутых институтов" - сказала она.