Ուկրաինան 1 մլրդ դոլար է ստացել ռուսական սառեցված ակտիվներից
«Ուկրաինան ստացել է ռուսական սառեցված ակտիվների առաջին տրանշը»,-այս մասին գրել է երկրի վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
«ԱՄՆ-ն Ուկրաինային հատկացրել է մեկ միլիարդ դոլար, որն ապահովված է ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված միջոցներով»,- գրել է Շմիգալը։
Նրա խոսքով, սա նախատեսված 20 միլիարդ դոլարի առաջին տրանշն է, որը ԱՄՆ-ը մտադիր է փոխանցել «Մեծ յոթնյակի» նախաձեռնության շրջանակներում։
«Շնորհակալություն մեր ամերիկացի գործընկերներին և Համաշխարհային բանկին արդարությանն ուղղված այս կարևոր քայլի համար։ Մենք հուսով ենք, որ բոլոր ինքնիշխան ռուսական ակտիվները կբռնագրավվեն և կօգտագործվեն Ուկրաինայի վերականգնման համար»,- ասել է Շմիգալը։

"Ukraine has received the first tranche of frozen Russian assets," wrote the country's Prime Minister, Denys Shmyhal.
"The United States has allocated one billion dollars to Ukraine, which is secured by funds obtained from frozen Russian assets," Shmyhal wrote.
According to him, this is the first tranche of 20 billion dollars, which the USA intends to transfer within the framework of the "Great Seven" initiative.
"Thank you to our American partners and the World Bank for this important step towards justice. We hope that all sovereign Russian assets will be seized and used for the reconstruction of Ukraine," Shmyhal said.