Ուկրաինան 1 մլրդ դոլար է ստացել ռուսական սառեցված ակտիվներից
«Ուկրաինան ստացել է ռուսական սառեցված ակտիվների առաջին տրանշը»,-այս մասին գրել է երկրի վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
«ԱՄՆ-ն Ուկրաինային հատկացրել է մեկ միլիարդ դոլար, որն ապահովված է ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված միջոցներով»,- գրել է Շմիգալը։
Նրա խոսքով, սա նախատեսված 20 միլիարդ դոլարի առաջին տրանշն է, որը ԱՄՆ-ը մտադիր է փոխանցել «Մեծ յոթնյակի» նախաձեռնության շրջանակներում։
«Շնորհակալություն մեր ամերիկացի գործընկերներին և Համաշխարհային բանկին արդարությանն ուղղված այս կարևոր քայլի համար։ Մենք հուսով ենք, որ բոլոր ինքնիշխան ռուսական ակտիվները կբռնագրավվեն և կօգտագործվեն Ուկրաինայի վերականգնման համար»,- ասել է Շմիգալը։

Украина получила $1 млрд из замороженных российских активов
"Украина получила первый транш замороженных российских активов", - написал премьер-министр страны Денис Шмыгаль.
"Соединенные Штаты выделили Украине один миллиард долларов, который обеспечен средствами, полученными из замороженных российских активов", - написал Шмыгаль.
По его словам, это первый транш из 20 миллиардов долларов, который США намерены передать в рамках инициативы "Большой семерки".
«Спасибо нашим американским партнерам и Всемирному банку за этот важный шаг на пути к справедливости. Мы надеемся, что все суверенные российские активы будут конфискованы и использованы для восстановления Украины", - заявил Шмыгаль.