Թրամփը ցանկանում է արդար, կայուն, անվտանգ խաղաղություն
Թրամփը ցանկանում է արդար, կայուն, անվտանգ խաղաղություն Ուկրաինայում, Fox Business-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Կիտ Քելլոգը։
«Նախագահը շատ հետևողական է, իր ցանկությունն է դադարեցնել սպանությունները և խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում: Դա Թրամփի գլխավոր միջազգային առաջնահերթությունն է։ Նա ցանկանում է արդար, անվտանգ, կայուն աշխարհ»,- ասել է բանագնացը։
Նա նշել է, որ նախկինում եղել են խաղաղության բանակցություններ, այդ թվում՝ Մինսկի գործընթացը, որը «ձախողվել է»։ Քելլոգի խոսքով՝ Թրամփը մտադիր չէ գնալ այս ճանապարհով։
«Նա հասկանում է իր դաշնակիցների, ինչպես նաև Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հարաբերությունների կարևորությունը: Եվ նա այն մարդն է, ով, հավատում եմ, կարող է մոտ ապագայում այդ հարցը լուծել», - ասել է Քելլոգը:

US Special Envoy for Ukraine and the Russian Federation Keith Kellogg told Fox Business that Trump wants a fair, stable, and safe peace in Ukraine.
"The president is very consistent; he desires to stop the killings and establish peace in the region. That is Trump's main international priority. He wants a fair, safe, stable world," said the envoy.
He noted that peace negotiations, including the Minsk process, have failed in the past. According to Kellogg, Trump does not intend to proceed in this way.
"He understands the importance of his relationship with his allies, as well as with Vladimir Putin. And he is the person who, I believe, can resolve that issue shortly," Kellogg said.