Բայդենը ներում է շնորհել մահապատժի դատապարտվածներին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մեղմացրել է դաշնային մակարդակով մահապատժի դատապարտված 40 բանտարկյալներից մեծ մասի դատավճիռը։ Մահապատժի փոխարեն նրանք կկրեն ցմահ ազատազրկում՝ առանց վաղաժամկետ ազատման իրավունքի։ Հունվարին պաշտոնը ստանձնող Դոնալդ Թրամփը չի կարողանա չեղարկել այս որոշումը․ հայտնում է BBC-ն։
«Ես դատապարտում եմ այդ մարդասպաններին, սգում եմ անմեղ զոհերի համար և ցավակցում նրանց ընտանիքներին, որոնք կրել են անսահման կորուստներ, — նշված է Բայդենի հայտարարության մեջ, — Սակայն, ղեկավարվելով իմ խղճով և իմ փորձով՝ որպես պետական պաշտպան, Սենատի դատական կոմիտեի նախագահ, փոխնախագահ և այժմ՝ նախագահ, ես խորապես համոզված եմ, որ պետք է վերջ տանք դաշնային մակարդակով մահապատժի կիրառմանը»։
Բայդենի ներման որոշումը չի տարածվում երեք մահապատժի դատապարտվածների վրա, որոնք մեղավոր են ճանաչվել ահաբեկչական հարձակումների կամ ատելության հիմքով զանգվածային սպանությունների համար։ Դրանք են՝ Ջոհար Ցարնաևը, որը դատապարտվել է 2013 թվականի Բոստոնի մարաթոնի պայթյունի համար, Դիլան Ռուֆը, որը 2015 թվականին Չարլսթոնի եկեղեցում գնդակահարել է 9 սևամորթ հավատացյալի, և Ռոբերտ Բաուերսը, որը 2018 թվականին հարձակվել է Փիթսբուրգի սինագոգի վրա և սպանել 11 հավատացյալի։
Բայդենի որոշումը չի վերաբերում նահանգների դատարանների կողմից մահապատժի դատապարտվածներին, որոնց թիվը, ըստ Մահապատժի տեղեկատվական կենտրոնի, հասնում է մոտ 2250-ի։

Biden pardoned death row inmates
BBC reports that US President Joe Biden has commuted the sentences of most of the 40 federal death row inmates. Instead of the death penalty, they will serve life in prison without parole. Donald Trump, who will take office in January, cannot cancel this decision.
"I condemn these killers, mourn the innocent victims, and offer my condolences to their families who have suffered immense loss," Biden's statement said. And now, President, I firmly believe that we must end the death penalty at the federal level."
Biden's pardon decision does not apply to three death row inmates convicted of terrorist attacks or hate-motivated mass murder. They are Dzhokhar Tsarnaev, who was convicted of the 2013 Boston Marathon bombing; Dylann Roof, who shot nine black worshipers in a Charleston church in 2015; and Robert Bowers, who attacked a Pittsburgh synagogue in 2018 and killed 11 worshipers.
Biden's decision does not apply to those sentenced to death by state courts, whose number, according to the Death Penalty Information Center, reaches about 2,250.