Սուդանը դադարեցրել է մասնակցությունը սովի մոնիթորինգի համակարգին
Սուդանի կառավարությունը դադարեցրել է իր մասնակցությունը «Սննդի Անվտանգության Ինտեգրված Կարգավորման Համակարգին» (IPC)․ հայտնում է Reuters-ը։  Այս որոշումը կայացվել է զեկույցի հրապարակման նախօրեին, որը, ըստ կանխատեսումների, պետք է ցույց տար, որ «սովն ավելի է տարածվել երկրում»։ Կառավարությունը մեղադրել է IPC-ին «անհուսալի զեկույցներ հրապարակելու մեջ, որոնք վնասում են Սուդանի ինքնիշխանությունն ու արժանապատվությունը»։
Ակնկալվում է, որ առաջիկա զեկույցում կարձանագրվի, որ սովը տարածվել է Սուդանի հինգ շրջաններում։ Եթե իրավիճակը չկարգավորվի, ապա մինչև մայիս ամիսը սովը կարող է ընդգրկել 10 շրջան։ Սովի ճգնաժամի խորացման հիմնական պատճառներն են «երկրի ներքին զինված հակամարտությունը» և «հումանիտար օգնության սահմանափակ հասանելիությունը»։
Սուդանի այս որոշումը կարող է խոչընդոտել միջազգային հանրության ջանքերին՝ ճշգրիտ գնահատելու իրավիճակը և օգնելու սովից տուժած մարդկանց։

Sudan has stopped participating in the hunger monitoring system
Reuters reports that the government of Sudan has suspended its participation in the Integrated Food Safety Regulatory System (IPC). This decision was made on the eve of the report's publication, which, according to forecasts, should have shown that "hunger has spread more in the country." The government accused the IPC of "publishing unreliable reports that undermine Sudan's sovereignty and dignity."
An upcoming report is expected to record that famine has spread to five regions of Sudan. If the situation is not resolved, the famine may cover 10 regions by May. The main reasons for the deepening of the hunger crisis are "the country's internal armed conflict" and "limited access to humanitarian aid."
This decision by Sudan may hinder the international community's efforts to assess the situation accurately and help the people affected by the famine.