Մայա Սանդուն ստանձնեց Մոլդովայի նախագահի պաշտոնը
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն նոյեմբերին կայացած համապետական ընտրություններում վերընտրվելուց հետո պաշտոնապես ստանձնեց իր երկրորդ նախագահական ժամկետը։ Երդմնակալության արարողությունը տեղի ունեցավ Քիշնևի հանրապետական պալատում, որտեղ ներկա էր շուրջ 500 հյուր։
«Խոնարհությամբ և վճռականությամբ եմ ստանձնում այս մանդատը»,- հայտարարեց Մայա Սանդուն։
Նա երդվեց ուժերն ու գիտելիքները ներդնել Մոլդովայի բարգավաճման համար, պահպանել երկրի սահմանադրությունը և օրենքները, պաշտպանել ժողովրդավարությունը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ինչպես նաև Մոլդովայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Իր ելույթում Սանդուն ընդունեց, որ չորս տարի առաջ՝ առաջին ժամկետի սկզբում, խոստացել էր զգալիորեն բարելավել մոլդովացիների կյանքը, սակայն երկրին վրա հասած ճգնաժամերը՝ համավարակից մինչև Ուկրաինայում ընթացող պատերազմ, խոչընդոտել են այդ նպատակների իրագործմանը․
«Մենք ականատես եղանք ժամանակակից աշխարհում անհնարին թվացող ողբերգությունների և դաժան գործողությունների։ Այս դժվարին պայմաններում մենք մնացինք միասնական, պահպանեցինք խաղաղությունն ու պաշտպանեցինք ժողովրդավարությունը արտաքին սպառնալիքներից։ Շնորհակալ եմ ձեզ հայրենասիրության, քաջության, միասնականության և առատաձեռնության համար։ Մենք կարող ենք հպարտանալ, որ, չնայած բոլոր դժվարություններին, կանգնած ենք պատմության ճիշտ կողմում»,- ասել է նա։

Maia Sandu took over as president of Moldova
The President of Moldova, Maia Sandu, officially assumed her second presidential term after being re-elected in the November national elections. The swearing-in ceremony occurred in the Republican Palace of Chisinau, where about 500 guests were present.
"I assume this mandate with humility and determination," declared Maia Sandu.
She vowed to invest his strength and knowledge in Moldova's prosperity, preserve its constitution and laws, protect democracy, fundamental human rights and freedoms, and preserve its sovereignty and territorial integrity.
In her speech, Sandu admitted that four years ago, at the beginning of her first term, she had promised to significantly improve the lives of Moldovans. Still, the crises that have hit the country, from the pandemic to the ongoing war in Ukraine, have prevented realizing these goals.
"We witnessed tragedies and cruel acts that seem impossible in the modern world. In these difficult conditions, we remained united, preserved peace, and protected democracy from external threats. I thank you for your patriotism, courage, unity, and generosity. We can be proud that, despite all the difficulties, we stand on the right side of history," she said.