Իսրայելն ընդունել Է Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդի սպանության պատասխանատվությունը
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը առաջին անգամ հրապարակավ խոստովանել է, որ այս տարվա հուլիսին Իրանում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Իսմայիլ Հանիայի սպանությունը իսրայելցի զինվորականների ձեռքի գործն է: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Նման հայտարարությունը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում Իրանի և նրա գլխավոր թշնամի Իսրայելի միջև լարվածության աճին․ նշում է գործակալությունը:
«Այս օրերին, երբ հութիների ահաբեկչական կազմակերպությունը հրթիռակոծում է Իսրայելը, ես կցանկանայի նրանց հստակ ուղերձ հղել՝ մենք հաղթեցինք ՀԱՄԱՍ-ին, մենք հաղթեցինք «Հեզբոլլահին», մենք կուրացրինք Իրանի պաշտպանական համակարգը և վնասեցինք արտադրական հզորությունները, մենք տապալեցինք Ասադի ռեժիմը Սիրիայում, մենք լուրջ հարված հասցրինք չարիքի առանցքին: Եվ մենք ծանր հարված կհասցնենք նաև Եմենում հութի ահաբեկիչներին, որոնք մնում են դիմադրության վերջին օջախը։ Իսրայելը շարքից դուրս կբերի նրանց ռազմավարական ենթակառուցվածքները, մենք գլխատելու ենք նրանց հրամանատարությունը, ինչպես դա արեցինք Հանիայի, Սինվարի և Նասրալայի հետ՝ Թեհրանում, Գազայում և Լիբանանում։ Մենք դա կանենք Հոդեյդաում և Սանայում»,- հայտարարել է Կացը։
Եմենում Իրանի աջակցությունը վայելող խմբավորումը ավելի քան երկու տարի հարձակվում է Կարմիր ծովի առևտրային նավերի վրա՝ փորձելով ուժեղացնել Իսրայելի ծովային շրջափակումը:
Նշենք, որ Հանիայի մշտական բնակության վայրը Քաթարն էր, որտեղ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդն իրեն ներկայացնում էր որպես պաղեստինյան դիվանագիտության առաջնորդներից մեկը։ Հանիան նաև մասնակցել է Գազայի հատվածում կրակի դադարեցման անուղղակի բանակցություններ կազմակերպելու միջազգային ջանքերին․ գրում Է Reuters-ը:

Israel has accepted responsibility for killing the leader of Hamas in Tehran
Israel Defense Minister Israel Katz publicly admitted for the first time that the assassination of Hamas leader Ismail Haniyeh in Iran was the work of the Israeli military, Reuters reports.
Such a statement may lead to an increase in tensions between Iran and its main enemy, Israel, in the region—the agency notes.
"These days, when the Houthi terrorist organization is shelling Israel, I would like to send them a clear message: we have defeated Hamas, we have defeated Hezbollah, we have blinded Iran's defense system and damaged its production capacity, we have overthrown the Assad regime in Syria, we have dealt a serious blow, and we will also deal a heavy blow to the Houthi terrorists in Yemen, which remain the last hotbed of resistance. Israel will turn off their strategic infrastructure; we will decapitate their command, as we did with Haniyeh, Sinwar, and Nasrallah in Tehran, Gaza, and Lebanon. We will do it in Hodeida and Sanaa," Katz said.
An Iranian-backed group in Yemen has been attacking commercial shipping in the Red Sea for more than two years in an attempt to strengthen Israel's naval blockade.
It should be noted that Haniyeh's permanent residence was in Qatar, where the leader of Hamas presented himself as a leader of Palestinian diplomacy. According to Reuters, Hania also participated in international efforts to organize indirect negotiations for a ceasefire in the Gaza Strip.