Ոստիկանության գնդապետը խոստովանել է լրագրողի սպանությունը
«Фонтанка» պարբերականի փոխանցմամբ, դեկտեմբերի 19-ին ՌԴ քննչական կոմիտեի և ԱԻՆ-ի աշխատակիցները Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում՝ Բելովոստրովի անտառային գոտում, սկսել են լրագրող Մաքսիմ Մաքսիմովի մասունքների որոնումները։ Վայրը ցույց է տվել պաշտոնաթող ոստիկանության գնդապետ Միխայիլ Սմիռնովը, որը դեկտեմբերի 18-ին խոստովանել է լրագրողի սպանությունը։
Դեկտեմբերի 23-ի առավոտյան Մաքսիմովի մասունքները դեռևս չէին հայտնաբերվել։
Մաքսիմ Մաքսիմովը՝ «Фонтанка»-ի և լրագրողական հետաքննությունների գործակալության թղթակիցը, որը գրել էր ուժային կառույցներում կոռուպցիայի մասին, անհետացել էր 2004թ․ հունիսի 29-ին՝ Սմիռնովի մասին նյութի վրա աշխատելիս։
Սմիռնովը ձերբակալվել էր այս տարվա մայիսին՝ 1998թ․ գործարարի սպանության կազմակերպման գործի շրջանակներում։ Նա տվել է խոստովանական ցուցմունքներ և հայտարարել, որ կազմակերպել է սպանությունը։

По данным газеты "Фонтанка", 19 декабря сотрудники Следственного комитета России и МЧС начали поиск останков журналиста Максима Максимова в Беловостровской лесной зоне под Санкт-Петербургом. Место показал полковник полиции в отставке Михаил Смирнов, который 18 декабря признался в убийстве журналиста.
На утро 23 декабря останки Максимова все еще не были найдены.
Корреспондент «Фонтанки» и Агентства журналистских расследований Максим Максимов, писавший о коррупции во властных структурах пропал 29 июня 2004 года , во время работы над материалом о Смирнове.
Смирнов был арестован в мае этого года, в рамках другого дела об организации убийства бизнесмена в 1998 году. Он дал признательные показания и заявил, что организовал убийство.