2024թ. կարևորագույն իրադարձությունները՝ աշխարհում
Հունվարի 1-ից դադարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը. 2023թ․ սեպտեմբերի 28-ին երկրի վերջին նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր ստորագրեց ԼՂՀ գոյությունը դադարեցնելու մասին, լուծարվեցին պետական ինստիտուտները։ Մինչ այդ, սակայն, ԼՂ-ն ամբողջությամբ հայաթափվել էր։
Փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում անցկացվեցին արտահերթ նախագահական ընտրություններ (հերթական ընտրությունները նախատեսված էին 2025թ․ հոկտեմբերին): Իլհամ Ալիևը վերընտրվեց նախագահ՝ հավաքելով ընտրողների ձայների 92,12%–ը։
Նախագահական ընտրություններ անցկացվեցին նաև Ռուսաստանում։ Մարտի 17-ին Վլադիմիր Պուտինը 5-րդ անգամ պաշտոնապես ստանձնեց Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը՝ հավաքելով ձայների 87,28%–ը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարեց, որ վաղաժամ դադարեցնում է գործունեությունը իր պաշտոնում։ Միշելի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում էր 2024թ․ նոյեմբերին, սակայն նա պաշտոնից հրաժարվեց հուլիսի կեսերին։
Ապրիլի 23-ին Հնդկաստանի 13 նահանգում և երկու միութենական տարածքում ընթացան համընդհանուր խորհրդարանական ընտրություններ։ Հաղթեց Ազգային դեմոկրատական դաշինքը,  որը գլխավորում է «Բհարաթիա Ջանատա» կուսակցության դաշինքը՝ ի դեմս վարչապետ Նարենդրա Մոդիի։  Նրանք հատեցին 273 մանդատի սահմանագիծը՝ այդպիսով մեծամասնություն ստանալով խորհրդարանի ժողովրդական պալատում:
ԱՄՆ-ում հերթական նախագահական ընտրություններն անցկացվեցին 2024թ․ նոյեմբերի 5-ին։ Դրանք երկրի 60-րդ նախագահական ընտրություններն էին․ ընտրեց 47-րդ նախագահը։ Հանրապետական կուսակցության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրվեց ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Թրամփը երրորդ անգամ էր առաջադրվում այն բանից հետո, երբ 2020 թվականին պարտվել էր գործող նախագահ Ջո Բայդենի հետ ընտրապայքարում:
Ի դեպ, Թրամփ-Բայդեն առաջին հեռուստաբանավեճից հետո որոշ ժամանակ անց գործող նախագահը հրաժարվեց մասնակցել ընտրություններին, փոխարենը թեկնածու առաջադրվեց Քամալա Հարիսը։
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Թրամփն ստացավ ընտրիչների 277, Հարիսը՝ 226 ձայնը: Այսպիսով, Դոնալդ Թրամփը դարձավ երկրի 46-րդ նախագահը:
Հարավային Կորեայի խորհրդարանն իմպիչմենտի ենթարկեց նախագահ Յուն Սեոկ Յոլին՝ ռազմական դրություն մտցնելու համար: Դեկտեմբերի 3-ին Յունի կարճատև ռազմական դրության հայտարարումը քաղաքական քաոսի և մեծ բողոքի ալիք էր բարձրացրել։ Ռազմական դրությունը տևեց ընդամենը վեց ժամ, քանի որ Յունը ստիպված եղավ չեղարկել որոշումը, երբ Ազգային ժողովը միաձայն դեմ քվեարկեց:
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և նրա ուղեկիցները, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Աբդոլահիանը զոհվեցին Իրանի հյուսիս-արևմուտքում ուղղաթիռի կործանման հետևանքով։ Բարձրաստիճան պաշտոնյաները վերադառնում էին Արաքս գետի վրա հիդրոհանգույցների բացման արարողությունից, որին մասնակցում էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Ընդ որում, Իրանի նախագահի շարասյան երեք ուղղաթիռներից երկուսը բարեհաջող վայրէջք էին կատարել:
Տարեվերջին ակտիվ իրադարձություններ ընթացան Սիրիայում։ Դեկտեմբերի 8-ի գիշերը սիրիացի զինյալները մտան Դամասկոս և հայտարարեցին Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմի տապալման մասին։ Դրանից հետո հայտնի դարձավ, որ նա փախել է երկրից և լքել Դամասկոսը։ Ավելի ուշ տեղեկություններ հայտնվեցին, որ նա Ռուսաստանում է: Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին և նրա ընտանիքի անդամներին Ռուսաստանը ապաստան տվեց։
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ սրվեց 2023թ․ հոկտեմբերի 7-ին, երբ «Համաս»-ի զինյալները Գազայի հատվածից անսպասելիորեն հարձակվեցին հրեական խաղաղ ավանների վրա: Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման ֆոնին սա իսրայելական առաջին հարվածն էր Բեյրութի կենտրոնին։ Սեպտեմբերի 27-ին Բեյրութում մի շարք հարվածների արդյունքում սպանվեց Միացյալ Նահանգների կողմից ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչված «Հեզբոլա» խմբավորման առաջնորդ Հասան Նասրալլան։ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Յահյա Սինվարն էլ սպանվեց Գազայի հատվածի Ռաֆահում՝ իսրայելական բանակի հարվածի հետևանքով:

The most important events of 2024 in the world
The Nagorno-Karabakh Republic ceased to exist on January 1. On September 28, 2023, the last President of the country, Samvel Shahramanyan, signed a decree terminating the existence of the NKR, and state institutions were dissolved. Before that, however, NK was utterly depopulated.
Extraordinary presidential elections were held in Azerbaijan on February 7 (regular elections were scheduled for October 2025).
Presidential elections were also held in Russia. On March 17, Vladimir Putin officially assumed the post of President for the fifth time, collecting 87.28% of the votes.
The President of the European Council, Charles Michel, announced that he is retiring early from his position. Michel's term was set to expire in November 2024, but he resigned in mid-July.
On April 23, general parliamentary elections were held in 13 states and two union territories of India. The National Democratic Alliance, led by the Bharatiya Janata Party alliance represented by Prime Minister Narendra Modi, won. They crossed the threshold of 273 seats, thus gaining a majority in the People's Chamber of Parliament.
The next presidential elections in the USA were held on November 5, 2024. It was the country's 60th presidential election. The 47th president was elected. Donald Trump, the 45th President of the United States, was nominated by the Republican Party.
By the way, sometime after the first televised debate between Trump and Biden, the current President refused to participate in the elections, and Kamala Harris was nominated instead.
In the US presidential elections, Trump received 277 votes, Harris 226. Thus, Donald Trump became the 46th president of the country.
South Korea's parliament impeached President Yoon Seok-yeol for imposing martial law on December 3. Yoon's brief declaration sparked political chaos and widespread protests. However, martial law lasted only six hours, and Yun was forced to rescind the decision after the National Assembly unanimously voted against it.
Iranian President Ebrahim Raisi and his companions, including Foreign Minister Hossein Abdolahian, were killed in a helicopter crash in northwestern Iran. The high-ranking officials were returning from the opening ceremony of the hydro nodes on the Araks River, in which the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, took part.
Active events took place in Syria at the end of the year. On the night of December 8, Syrian militants entered Damascus and announced the overthrow of Bashar al-Assad's regime. After that, it became known that he fled the country and left Damascus. Later, it was reported that he was in Russia. Russia gave asylum to Syrian President Bashar al-Assad and his family members.
The situation in the Middle East escalated sharply in 2023. On October 7, when Hamas militants from the Gaza Strip attacked peaceful Jewish settlements, this was the first Israeli attack on the center of Beirut amid the escalation of the situation in the Middle East. On September 27, as a result of a series of strikes in Beirut, Hassan Nasrallah, the leader of the Hezbollah group recognized as a terrorist organization by the United States, was killed. Hamas leader Yahya Sinwar was also killed in Rafah, Gaza Strip, as a result of an Israeli army strike.