Թրամփը կրկին ցանկանում է գնել Գրենլանդիան
Դոնալդ Թրամփը կիրակի օրը կրկին հայտարարել է Գրենլանդիան գնելու և Միացյալ Նահանգներին միացնելու իր ցանկության մասին, որի ցանկությունն ունեցել է իր առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում:
Թրամփը բարձրաձայնել է այս գաղափարը՝ հայտարարելով, որ PayPal-ի համահիմնադիր Քեն Հաուերը ընտրվել է Դանիայում դեսպանի պաշտոնում: Գրենլանդիան Դանիայի ինքնավար տարածք է։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ ամբողջ աշխարհում ազգային անվտանգության և ազատության ապահովման համար Գրենլանդիայի տիրապետումը և վերահսկողությունը բացարձակ անհրաժեշտություն է», - գրել Է Թրամփը իր սոցիալական ցանցի էջում։
«Քենը հիանալի աշխատանք կկատարի Միացյալ Նահանգների շահերը ներկայացնելու համար»,- ավելացրել է նորընտիր նախագահը։
Նշենք, որ Թրամփն իր առաջին նախագահության ժամկետում ևս քննարկել է Գրենլանդիայի գնման հարցը։ Դանիայի և Գրենլանդիայի պաշտոնյաներն այն ժամանակ մերժել են այդ գաղափարը:
«Մենք բաց ենք բիզնեսի համար, ոչ թե վաճառքի», - այն ժամանակ արձագանքել էր Գրենլանդիայի ԱԳՆ-ն:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Պանամայի ջրանցքը կրկին կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի սեփականությունը։ Նրա խոսքով, Վաշինգտոնը չափազանց շատ է վճարում ջրանցքով անցնելու համար։

Дональд Трамп в воскресенье подтвердил свое желание купить Гренландию и присоединить ее к Соединенным Штатам, желание, которое у него было во время его первого президентского срока.
Трамп поддержал эту идею, объявив, что соучредитель PayPal Кен Хауэр был выбран послом в Дании, Гренландия имеет статус автономной заморской территории Дании..
"Соединенные Штаты Америки считают, что владение и контроль над Гренландией является абсолютной необходимостью для обеспечения национальной безопасности и свободы во всем мире", - написал Трамп на своей странице в социальной сети.
"Кен отлично справится с работой, представляя интересы Соединенных Штатов", - добавил избранный президент.
Следует отметить, что Трамп также обсуждал вопрос покупки Гренландии во время своего первого президентства. Официальные лица Дании и Гренландии тогда отвергли эту идею.
«Мы открыты для бизнеса, а не для продажи», — ответило тогда министерство иностранных дел Гренландии.
Ранее Трамп заявил, что Панамский канал может снова стать собственностью США. По его словам, Вашингтон платит слишком много за проход через канал.