ԱՄՆ-ը կարող է վերականգնել Պանամայի ջրանցքի նկատմամբ վերահասկողությունը
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է վերականգնել ԱՄՆ վերահսկողությունը Պանամայի ջրանցքի նկատմամբ՝ մեղադրելով Պանամային անցուղու օգտագործման սակագները բարձրացնելու և անարդար պայմաններ ստեղծելու մեջ. հայտնում է Reuters-ը։ Թրամփի հայտարարությունն առաջացրել է Պանամայի նախագահ Խոսե Ռաուլ Մուլինոյի լուրջ հակազդեցությունը։
Արիզոնայում, աջակիցների բազմության առջև ելույթ ունենալիս, Թրամփը ընդգծել է, որ չի թույլ տա, որպեսզի «ջրանցքը ընկնի սխալ ձեռքերում»՝ ակնարկելով Չինաստանի ազդեցության հնարավորությունը այս կարևոր ռազմավարական ուղու վրա։
Ելույթից հետո Թրամփը Truth Social հարթակում հրապարակել է ամերիկյան դրոշի լուսանկար, որը ծածանվում է ջրանցքի ֆոնին, գրելով. «Որևէ մեկը երբևէ լսել է Պանամայի ջրանցքի մասին։ Նրանք մեզ թալանում են այնտեղ, ինչպես ամենուր»։

The US can regain control of the Panama Canal
US President-elect Donald Trump has announced that he may restore US control over the Panama Canal, accusing Panama of raising tariffs and creating unfair conditions. Reuters reports. Trump's statement caused serious opposition from the President of Panama, Jose Raul Mulino.
Speaking to a crowd of supporters in Arizona, Trump stressed that he would not allow the "canal to fall into the wrong hands," hinting at China's potential for influence over this important strategic route.
After the speech, Trump posted on Truth Social a photo of an American flag flying in the background of the canal, writing, "Anyone ever hear of the Panama Canal? They rob us there, like everywhere else."