«Մասկը նախագահ չի լինելու». Թրամփ
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Մասկը չի կարող նախագահ դառնալ, քանի որ ԱՄՆ-ում չի ծնվել․
«Խաբեություններից մեկը, որն այժմ պտտվում է, այն է, իբր ես նախագահությունը հանձնել եմ Իլոն Մասկին: Ոչ, դա տեղի չի ունենա: Մասկը չի պատրաստվում զբաղեցնել նախագահի պաշտոնը․ նա նախագահ չի լինելու։ Սա ես կարող եմ ձեզ ասել: Ես ապահով եմ: Գիտե՞ք՝ ինչու չի կարող: Նա այս երկրում չի ծնվել»,- ասել Է Թրամփը։
Հիշեցնենք, որ օրենքի համաձայն՝ նախագահի թեկնածու կարող է առաջադրվել միայն ԱՄՆ-ում ծնված անձը։ Իլոն Մասկը, որը ծնվել է Հարավային Աֆրիկայում և 2002 թվականին ստացել ամերիկյան քաղաքացիություն, չի համապատասխանում այդ պահանջներին:

«Маск не будет президентом». Трамп
Новоизбранный президент США Дональд Трамп заявил, что Маск не может стать президентом, поскольку он родился не в США.
«Одна из мистификаций, циркулирующих сейчас, заключается в том, что я передал пост президента Илону Маску. Нет, этого не произойдет. Маск не будет президентом, он не будет президентом. Я могу сказать вам вот что. Я в безопасности. Знаете, почему он не сможет?, потому что он родился не в этой стране».
Напомним, согласно закону, кандидатом в президенты может быть выдвинут только человек, родившийся в США. Илон Маск, родившийся в Южной Африке и ставший гражданином США в 2002 году, этим требованиям не соответствует.