Գերմանիայում սուգ է հայտարարվել
Գերմանիայի ՆԳՆ ղեկավար Նենսի Ֆեսերը սուգ է հայտարարել Մագդեբուրգում ուրբաթ օրը տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի համար, բարձրագույն իշխանությունների շենքերի բոլոր դրոշները կիջեցվեն, ասված է երկրի ՆԳՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մագդեբուրգի Սուրբծննդյան տոնավաճառի այցելուների վրաերթի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 5-ի, կա ավելի քան 200 վիրավոր։
Ողբերգության վայր է այցելել նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ով ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին և շնորհակալություն հայտնել շտապօգնության ծառայություններին։
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ երեկոյան մեքենան մխրճվել է Մագդեբուրգի Սուրբծննդյան տոնավաճառի ամբոխի մեջ։ Ոստիկանությունը կարծում է, որ վրաերթը կատարել է Սաուդյան Արաբիայի 50-ամյա մի տղամարդ, ով գործել է միայնակ: Süddeutsche Zeitung թերթի տվյալներով՝ կասկածյալը փախստական ​​է ճանաչվել 2016 թվականի հուլիսին։ Նա նաև Գերմանիայում բնակության թույլտվություն ունի։

Mourning has been declared in Germany
The head of Germany's Ministry of Internal Affairs, Nancy Faeser, announced mourning for the victims of the terrorist attack in Magdeburg on Friday; all flags on the buildings of the highest authorities will be lowered, the country's Ministry of Internal Affairs said in a statement.
Earlier, it became known that the number of victims had reached 5, and more than 200 were injured as a result of the collision of visitors to the Magdeburg Christmas fair.
German Chancellor Olaf Scholz also visited the site of the tragedy. He expressed his condolences to the victim's relatives and thanked the emergency services.
Remember that on Friday evening, the car crashed into the crowd at the Magdeburg Christmas fair. Police believe the hit-and-run was carried out by a 50-year-old Saudi man who acted alone, according to the Süddeutsche Zeitung newspaper, who was identified as a refugee in July 2016. He also has a residence permit in Germany.