Գերմանիայում սուգ է հայտարարվել
Գերմանիայի ՆԳՆ ղեկավար Նենսի Ֆեսերը սուգ է հայտարարել Մագդեբուրգում ուրբաթ օրը տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի համար, բարձրագույն իշխանությունների շենքերի բոլոր դրոշները կիջեցվեն, ասված է երկրի ՆԳՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մագդեբուրգի Սուրբծննդյան տոնավաճառի այցելուների վրաերթի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 5-ի, կա ավելի քան 200 վիրավոր։
Ողբերգության վայր է այցելել նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ով ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին և շնորհակալություն հայտնել շտապօգնության ծառայություններին։
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ երեկոյան մեքենան մխրճվել է Մագդեբուրգի Սուրբծննդյան տոնավաճառի ամբոխի մեջ։ Ոստիկանությունը կարծում է, որ վրաերթը կատարել է Սաուդյան Արաբիայի 50-ամյա մի տղամարդ, ով գործել է միայնակ: Süddeutsche Zeitung թերթի տվյալներով՝ կասկածյալը փախստական ​​է ճանաչվել 2016 թվականի հուլիսին։ Նա նաև Գերմանիայում բնակության թույլտվություն ունի։

В Германии объявлен траур
Глава МВД Германии Нанси Фессер объявила траур по жертвам теракта в Магдебурге, все флаги на зданиях высших органов власти будут спущены, говорится в сообщении МВД страны.
Ранее стало известно, что число погибших достигло 5, более 200 получили ранения в результате наезда на посетителей магдебургской рождественской ярмарки.
Место трагедии посетил также канцлер Германии Олаф Шольц, который выразил соболезнования родственникам погибших и поблагодарил службы экстренной помощи.
Напомним, в пятницу вечером автомобиль врезался в толпу участников рождественской ярмарки в Магдебурге. Полиция полагает, что наезд совершил 50-летний саудовец, действовавший в одиночку, по данным газеты Süddeutsche Zeitung, который в июле 2016 года был признан как беженец. У него также есть вид на жительство в Германии.