Դամասկոսը վտանգ չի ներկայացնում․ Սիրիայի նոր առաջնորդ
Սիրիայի փաստացի առաջնորդ Ահմեդ Ալ-Շարաանը BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ երկար տարիների պատերազմից հյուծված Սիրիան վտանգ չի ներկայացնում իր հարևանների կամ Արևմուտքի համար։ Նա կոչ է արել վերացնել միջազգային պատժամիջոցները, որոնք խոչընդոտում են երկրի վերականգնմանը։
Ապստամբական «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ»խմբավորման առաջնորդը, երկու շաբաթ առաջ գլխավորեց Բաշար Ասադի ռեժիմի տապալման ռազմական գործողությունը։ Նա ընդգծել է, որ ՀԹՇ-ն այլևս չի հանդիսանում ահաբեկչական կազմակերպություն, չնայած այն դեռ ընդգրկված է ՄԱԿ-ի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Ռուսաստանի կազմած ահաբեկչական ցուցակներում:
Ալ-Շարաանը խոսել է նաև Սիրիայում կրթական համակարգի մասին՝ նշելով, որ Իդլիբի համալսարաններում ուսանողների ավելի քան 60%-ը կանայք են․ «Մենք հավատում ենք կրթության կարևորությանը և աշխատում ենք զարգացնել այն»։
Նա նաև խոստացել է ստեղծել իրավագետներից կազմված կոմիտե՝ նոր սահմանադրություն մշակելու համար․ «Անհրաժեշտ է ունենալ հստակ օրենքներ, որոնց պետք է հետևի ցանկացած կառավարիչ կամ նախագահ»։

Damascus is not a threat, Syria's new leader
In an interview with the BBC, the de facto leader of Syria, Ahmed Al-Sharaan, stated that Syria, exhausted by many years of war, does not pose a threat to its neighbors or the West. He called for lifting international sanctions, which hinder the country's recovery.
The leader of the rebel "Hayat Tahrir al-Sham" group led the military operation to overthrow Bashar Assad's regime two weeks ago. He emphasized that the HTS is no longer a terrorist organization. However, it is still included in the terrorist lists compiled by the United Nations, the United States, the EU, and Russia.
Al-Sharaan also discussed the education system in Syria, noting that more than 60% of students in Idlib universities are women. "We believe in the importance of education, and we are working to develop it."
He also promised to create a committee of jurists to draft a new constitution: "It is necessary to have clear laws that any ruler or president must follow."