Թրամփը համաշխարհային տնտեսական քաղաքականության կարևոր ֆիգուր է դարձել
Այս շաբաթ Թրամփի նոր վարչակազմի հետ համաշխարհային տնտեսական հաշվարկները լուրջ փոփոխությունների են ենթարկվել։ ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը (Fed) հայտարարեց, որ կրճատում է տոկոսադրույքների իջեցման քանակը՝ Կանադայում թոշակի անցնելու, սակագների բյուջետային կարգավորման և արտարժույթի գաղտնի գործարքների նկատմամբ ուշադրության բարձրացման պատճառով։
Fed-ը չորեքշաբթի օրը իջեցրեց տոկոսադրույքները, ինչպես և սպասվում էր, իսկ տարեվերջյան կենտրոնական բանկերի հանդիպումները՝ Օտտավայից և Ֆրանկֆուրտից մինչև Տոկիո ու Լոնդոն, Դոնալդ Թրամփի՝ Սպիտակ տուն մտնելուց առաջ ցույց տվեցին աճող անորոշություն նոր տարում։
Իհարկե, Fed-ի պաշտոնյաները ոչ միայն վերանայել են կայուն գնաճի պայմաններում տոկոսադրույքների իջեցման կանխատեսումները, այլև գնահատել, թե ինչպես Թրամփի պլանավորված սակագները, հարկերի կրճատումները և ներգաղթի սահմանափակումը կարող են ազդել տնտեսական քաղաքականության վրա։
Արդյունքում, ԱՄՆ-ի կենտրոնական բանկը հաջորդ տարի կանխատեսում է ավելի բարձր տնտեսական աճ, սակայն նաև՝ նկատելիորեն բարձր գնաճ։

Trump has become an essential figure in global economic politics
Global economic calculations have undergone profound changes this week with the new Trump administration. The US Federal Reserve (Fed) announced that it is reducing the number of interest rate cuts due to increased attention to retirements in Canada, budgetary regulation of rates, and secret foreign exchange transactions.
As expected, the Fed cut interest rates on Wednesday, and year-end central bank meetings from Ottawa and Frankfurt to Tokyo and London showed growing uncertainty in the new year ahead of Donald Trump's entry into the White House.
Of course, Fed officials have revised their forecasts for rate cuts amid steady inflation and assessed how Trump's planned tariffs, tax cuts, and immigration restrictions could affect economic policy.