Բլինքենը խոստովանել է՝ 20 տարի փորձել են Իրանում ռեժիմի փոփոխության հասնել
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ վերջին 20 տավա ընթացքում ԱՄՆ-ն փորձել է հասնել իշխանափոխության Իրանում, սակայն այդ փորձերը հաջողությամբ չեն ավարտվել։
«Իրանի մեծ մասն ակնկալում է ավելի լավ ապագա իր երկրի համար։ Կասկած չկա, որ այդ ապագան կլինի ավելի պայծառ բոլորի համար։ Հարց է առաջանում. ինչ կարող ենք անել այդ նպատակին հասնելու համար, եթե ընդհանրապես կարող ենք:
Վերջին 20 տավա ընթացքում մեր փորձերը` հասնել Իրանում ռեժիմի փոփոխության, այդքան էլ հաջողությամբ չեն պսակվել», — նշել է Բլինքենը։
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է կենտրոնանալ քաղաքականության փոփոխության վրա՝ խոչընդոտելով այն գործողություններին, որոնք սպառնում են ԱՄՆ-ի շահերին և արժեքներին։ «Մեր փորձերը ռեժիմի փոփոխության ուղղությամբ մեծ հաջողություն չեն գրանցել։ Սակայն մենք շարունակում ենք աշխատել՝ աջակցելով Իրանի ներսում գտնվող այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են այլ ապագա իրենց երկրի համար», -ասել է նա:
Բլինքենը նշել է, որ ԱՄՆ-ի համար Իրանից եկող սպառնալիքներն իրական են, և պետք է շարունակել ջանքերը՝ աջակցելով Իրանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների կողմնակիցներին: «Վերջիվերջո, հենց իրանցիները պետք է որոշեն իրենց երկրի ապագան։ Երբ ավելի մեծ թվով մարդիկ գիտակցեն, որ ներկայիս համակարգը չի ապահովում իրենց ցանկալի ապագան, փոփոխությունը կդառնա անխուսափելի», — եզրափակել է նա։

Blinken admitted that they have been trying to achieve regime change in Iran for 20 years
US Secretary of State Anthony Blinken stated that over the past 20 years, the US has tried to achieve a change of power in Iran, but these attempts have not ended successfully.
"Most of Iran expects a better future for their country. There is no doubt that the future will be brighter for everyone. A question arises. What can we do to achieve that goal, if at all?
Over the past 20 years, our attempts to achieve regime change in Iran have not been so successful," Blinken said.
According to him, it is necessary to focus on policy change and prevent actions that threaten US interests and values. "Our attempts to change the regime have not been very successful. However, we continue to work, supporting those people inside Iran who want a different future for their country," he said.
Blinken noted that the threats from Iran are fundamental for the United States, and efforts should be continued to support the supporters of democracy and human rights in Iran. When more people realize that the current system does not provide their desired future, change will become inevitable," he concluded.