Ֆիդանը հերքել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հերքել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը, թե Սիրիայի առաջնորդ Բաշար Ասադի տապալումը Թուրքիայի կողմից «իշխանության ոչ բարեկամական զավթում» էր։
Թրամփը հայտարարել էր, որ Անկարան «շատ խելացի» է գործել և Սիրիայում իրականացրել «ոչ բարեկամական զավթում՝ առանց մեծ մարդկային զոհերի»։
Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ֆիդանը ընդգծել է, որ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները չի կարելի դիտարկել որպես Թուրքիայի կողմից իշխանության զավթում։
«Սիրիայի ժողովրդի համար սա իշխանության զավթում չէ։ Եթե որևէ փոփոխություն էլ տեղի ունենա, դա պետք է լինի սիրիացի ժողովրդի կամքով։ Այլ մեկնաբանությունները պարզապես իրականության աղավաղում են»,- ասել է Ֆիդանը։
Նա հավելել է, որ «վերջին բանը», որը Թուրքիան ցանկանում է, այն է, որ իրեն դիտարկեն որպես տարածաշրջանային տերություն, որը վերահսկում է Սիրիան։ Ֆիդանը նշել է, որ գերիշխանության նման մոտեցումները պատմության մեջ մեծ վնաս են հասցրել տարածաշրջանին, և Թուրքիան չի ձգտում նման դիրքավորման։

Fidan denied Donald Trump's statement
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan denied the statement of the newly elected US President Donald Trump that the overthrow of the Syrian leader Bashar Assad was an "unfriendly seizure of power" by Turkey.
Trump stated that Ankara acted "very smartly" and carried out an "unfriendly occupation without great human casualties" in Syria.
In an interview with Al Jazeera TV channel, Fidan emphasized that the events in Syria cannot be considered a seizure of power by Turkey.
"For the people of Syria, this is not a seizure of power. If any change happens, it should be by the will of the Syrian people. Other comments are just a distortion of reality," Fidan said.
He added that the "last thing" Turkey wants is to be seen as a regional power that controls Syria. Fidan noted that such hegemonic approaches have caused significant damage to the region in history, and Turkey does not aspire to such a position.