«Դիտորդների երկարաձգումը չեն համաձայնեցրել մեզ հետ». Ալիև
Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին դիտորդների հարցին՝ նշելով, որ այն համաձայնեցվել է դեռ 2022 թվականին, երբ կայացավ հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոխորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և իր միջև․
«Մենք պայմանավորվեցինք, որ երկու ամսով ԵՄ ներկայացուցիչների սահմանափակ կոնտինգենտ կտեղակայվի։ Սակայն հետո առաքելությունը երկարաձգվեց առանց մեր համաձայնության։ Ինչու՞ համաձայնեցնել մեզ հետ․ սա առաքելություն է Հայաստանի տարածքում»,- ընդգծել է Ալիևը։
Նա նաև շեշտել է, որ նման անպատասխանատվությունն անընդունելի է՝ նշելով, որ պետք չէ շրջանցել կողմերին, որոնց հետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել․

«Продление миссии наблюдателей с нами не было согласовано». Алиев
Ильхам Алиев коснулся вопроса наблюдателей на армяно-азербайджанской границе, отметив, что он был согласован еще в 2022 году, когда состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэля Макрона и его самого.
"Мы договорились, что ограниченный контингент представителей ЕС будет размещен на два месяца. Но затем миссия была продлена без нашего согласия. А зачем согласовывать с нами? ведь это миссия на территории Армении", - подчеркнул Алиев.
Он также подчеркнул, что подобная безответственность недопустима, отметив, что не нужно обходить стороны, с которыми достигнуты договоренности.