Էրդողանն ու Մակրոնը հեռախոսազրույց են ունեցել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Նրանք քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր. հայտնում է Anadolu-ն։
Էրդողանը նշել է, որ Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությունը շատ կարևոր է: Նա նաև գոհունակություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Ֆրանսիան որոշում է ընդունել Սիրիայում իր դեսպանատունը վերաբացել։
Էրդողանը տեղեկացրել է, որ Թուրքիան սկսել է աշխատանքներ սիրիացի ապաստան հայցողների՝ իրենց երկիր վերադարձի ուղղությամբ։ Նա ընդգծել է նաև միջազգային համագործակցության կարևորությունը՝ Սիրիայում կայուն պայմաններ ստեղծելու նպատակով, որոնք սիրիացիներին թույլ կտան վերադառնալ իրենց տները։ Նա խոսել է նաև վերականգնման աշխատանքների անհրաժեշտության մասին, որ պետք է իրականացվեն տարածաշրջանում։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan spoke with French President Emmanuel Macron on the telephone. They discussed relations between the two countries and regional and global issues, Anadolu reports.
Erdogan noted that protecting Syria's territorial integrity and sovereignty is very important. He also expressed satisfaction with France's decision to reopen its embassy in Syria.
Erdogan informed that Turkey has started work on the return of Syrian asylum seekers to their country. He also emphasized the importance of international cooperation in creating stable conditions in Syria, allowing Syrians to return to their homes. He also spoke about the need for restoration works to be carried out in the region.