ԱՄՆ-ն մինչև տարեվերջ 1,22 մլրդ դոլար կհատկացնի Ուկրաինային
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը մինչև տարեվերջ ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար կհատկացնի Ուկրաինային ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար: Այդ մասին հայտնել է Defense One պարբերականը՝ վկայակոչելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքերը:
«Վարչակազմը մտադիր է մինչև տարեվերջ օգտագործել «Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնության» շրջանակներում մնացած 1,22 միլիարդը»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Նշվում է, որ մինչև տարեվերջ սպասվում է Կիևին ռազմական օգնություն տրամադրելու ևս մեկ դիմում:
Այդ նպատակների համար Վաշինգտոնի ընդհանուր ծախսերը, պարբերականի տվյալներով, գերազանցել են 59 մլրդ դոլարը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Պենտագոնն ունի ևս 5,6 միլիարդ դոլարի զենք և սարքավորումներ, որոնք կարող են փոխանցվել Ուկրաինային, բայց այդ միջոցների գոնե մի մասը կանցնի հաջորդ վարչակազմին։

The USA will allocate 1.22 billion dollars to Ukraine by the end of the year
US President Joe Biden's administration will allocate more than one billion dollars for military aid to Ukraine by the end of the year, Defense One reported, citing the words of an unnamed US official.
"The administration intends to use the remaining 1.22 billion within the framework of the "Ukraine Security Support Initiative" by the end of the year," the publication says.
It is noted that another application for providing military aid to Kyiv is expected by the end of the year.
According to the periodical, Washington's total expenses for these purposes exceeded 59 billion dollars.
According to the official, the Pentagon has another $5.6 billion worth of weapons and equipment that could be transferred to Ukraine, but at least some of those funds will go to the next administration.