Սիրիայում զանգվածային հուղարկավորությունները վկայում են Ասադի օրոք «մահվան մեխանիզմների» մասին
Ռազմական հանցագործությունների միջազգային դատախազը հայտարարել է, որ Սիրիայում զանգվածային հուղարկավորության վայրերում հայտնաբերված ապացույցները վկայում են տապալված առաջնորդ Բաշար Ասադի օրոք պետական «մահվան մեխանիզմների» մասին։
Նրա գնահատմամբ՝ 2013 թվականից ի վեր խոշտանգվել և սպանվել է ավելի քան 100 հազար մարդ:
Ելույթ ունենալով Դամասկոսի մերձակայքում գտնվող Քութայֆա և Նաջա քաղաքներում զանգվածային հուղարկավորության 2 վայրեր այցելելուց հետո՝ ԱՄՆ-ի հատուկ հանձնարարությունների գծով նախկին դեսպան Սթիվեն Ռապը Reuters-ին ասել է.
«Կա ավելի քան 100 հզ․ մարդ, որ անհետացել են և խոշտանգվել են մահվան այս մեխանիզմների մեջ: Ես կասկած չունեմ թվերի հաշվով՝ հաշվի առնելով այն, ինչ մենք տեսել ենք այս զանգվածային գերեզմաններում: Մենք նման բան չէինք տեսել նացիստների ժամանակներից ի վեր», - ասել է Ռապը։
Սթիվեն Ռապի խոսքով՝ պետական տեռորի համակարգը վերածվել է մահվան մեխանիզմի։ Ենթադրվում է, որ հարյուր հազարավոր սիրիացիներ սպանվել են 2011 թվականից ի վեր, երբ Ասադի կողմից նրա դեմ բողոքի ակցիաները ճնշելը վերաճեց լայնամասշտաբ պատերազմի: Եվ Ասադը, և նրա հայրը՝ Հաֆեզը, որը նրան նախորդել է նախագահի պաշտոնում և մահացել 2000 թվականին, երկար ժամանակ իրավապաշտպան կազմակերպությունների և կառավարությունների կողմից մեղադրվել են լայնածավալ արտադատական մահապատիժների մեջ։ Դրանք ներառել են զանգվածային մահապատիժներ երկրի բանտային համակարգում և քիմիական զենքի կիրառում ժողովրդի դեմ:

Mass burials in Syria testify to Assad's 'mechanisms of death'
The international war crimes prosecutor has announced that evidence found at mass burial sites in Syria points to state "death mechanisms" under ousted leader Bashar al-Assad.
According to his estimate, more than 100 thousand people have been tortured and killed since 2013.
Speaking after visiting two mass burial sites in the cities of Qutayfa and Naja near Damascus, former US special envoy Stephen Rapp told Reuters.
"There are more than 100 Hz—people who disappeared and were tortured in these death machines. I do not doubt in terms of the numbers, given what we've seen in these mass graves. We haven't seen anything like it since the Nazis," Rapp said.
According to Stephen Rapp, the system of state terror has turned into a mechanism of death. Hundreds of thousands of Syrians are believed to have been killed since Assad's crackdown on protests escalated into full-scale war in 2011. Both Assad and his father, Hafez, who preceded him as president in 2000, have long been a target of human rights groups. And have been accused by governments of large-scale extrajudicial executions. These included mass executions in the country's prison system and the use of chemical weapons against the people.